Zarządzenie Nr 446/22 z 14.11.2022r. w sprawie ustalenia zasad bezpłatnego przewozu lub zwrotu kosztów przewozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożlwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
Data wydania | 2022-11-14 |
---|---|
Tytuł | Zarządzenie Nr 446/22 z 14.11.2022r. w sprawie ustalenia zasad bezpłatnego przewozu lub zwrotu kosztów przewozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożlwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. |
Numer | 446/22 |
Zarządzenie Nr 446/22
Burmistrza Knyszyna
z dnia 14 listopada 2022
w sprawie ustalenia zasad bezpłatnego przewozu lub zwrotu kosztów przewozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
Na podstawie art. 32 ust. 6, art. 39 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 i art. 39a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm. ), zarządzam co następuje:
§ 1
Ustala się zasady bezpłatnego przewozu lub zwrotu kosztów przewozu dzieci i uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
§ 2
Bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu lub zwrot kosztów przewozu wraz z opiekunem zapewnia się:
1) niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego objętych wychowaniem przedszkolnym nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat, do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego albo innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
2) niepełnosprawnym uczniom, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 Prawo oświatowe, w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21 rok życia;
3) dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy Prawo oświatowe, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
§ 3
1. Zakres bezpłatnego przewozu lub zwrot kosztów przewozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki zwanych dalej „szkołą” obejmuje:
1) bezpłatny przewóz dziecka /ucznia niepełnosprawnego do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej lub ośrodka umożliwiającego realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki lub
2) zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego i jego rodzica/opiekuna do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej lub ośrodka umożliwiającego realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki środkami komunikacji publicznej lub
3) zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego i jego rodzica/opiekuna do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej lub ośrodka umożliwiającego realizację rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki prywatnym samochodem
2. Gmina może również zorganizować bezpłatny transport i opiekę niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w czasie przewozu również w przypadkach, w których przepisy prawa oświatowego nie wskazują takiego obowiązku po uzyskaniu zgody Burmistrza Knyszyna.
§ 4
W celu objęcia dziecka/ucznia niepełnosprawnego bezpłatnym przewozem o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, rodzic/opiekun prawny składa do Urzędu Miejskiego w Knyszynie wniosek wraz z załącznikami, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 5
Ustala się zasady zwrotu kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego środkami komunikacji publicznej:
1) Rodzicom/ opiekunom prawnym dzieci i uczniów niepełnosprawnych przysługuje zwrot kosztów przewozu dziecka wraz z rodzicem/ opiekunem z miejsca zamieszkania do szkoły.
2) Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1 następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Burmistrzem Knyszyna a rodzicem/opiekunem prawnym.
3) Podstawą zawarcia umowy o zwrot kosztów, jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Knyszynie w terminie do 25 sierpnia każdego roku wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia. W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po w/w terminie, wówczas zwrot kosztów przysługuje od następnego dnia po dacie złożenia wniosku.
4) Zwrot kosztów przewozu przysługuje za dni obecności dziecka/ucznia niepełnosprawnego w przedszkolu, szkole lub ośrodku.
5) Zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego wraz z rodzicem/opiekunem prawnym stanowi równowartość ceny dwóch biletów miesięcznych/jednorazowych z uwzględnieniem ulgi wynikającej z ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach ulgowych przejazdu środkami transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 295 z późn. zm.).
6) Podstawą zwrotu kosztów jest przedłożenie rachunku, którego wzór stanowi załącznik do umowy, o której mowa w pkt 2 wraz z biletami/ fakturami/rachunkami za bilety. Rachunek wraz z załącznikami należy składać do 10 dnia każdego miesiąca.
7) Zwrot kosztów przewozu następuje na rachunek bankowy rodzica/opiekuna prawnego wskazany we wniosku, do dnia 15 następnego miesiąca.
§ 6
Ustala się zasady zwrotu kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego prywatnym samochodem:
1) Rodzicom/opiekunom prawnym dzieci i młodzieży, o których mowa w § 2 przysługuje zwrot kosztów przewozu dziecka oraz rodzica/opiekuna z miejsca zamieszkania do szkoły prywatnym samochodem.
2) Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1 następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Burmistrzem Knyszyna a rodzicem/opiekunem prawnym.
3) Podstawą zawarcia umowy o zwrot kosztów jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Knyszynie wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. Wniosek należy złożyć do 25 sierpnia każdego roku. W uzasadnionych przypadkach wniosek może zostać złożony po tym terminie, wówczas zwrot kosztów przysługuje od następnego dnia po dacie złożenia wniosku.
4) Zwrot kosztów przewozu przysługuje za dni obecności dziecka/ucznia niepełnosprawnego w przedszkolu, szkole lub ośrodku.
5) Zwrot kosztów jednorazowego przewozu oblicza się zgodnie z art. 39a ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe Dz. U. z 2021r. poz. 1082 z późn. zm.).
6) Podstawą zwrotu kosztów jest przedłożenie rachunku, którego wzór stanowi załącznik do umowy o której mowa w pkt 2. Rachunek należy składać nie później niż do 10-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu w którym zrealizowano przewóz.
7) Zwrot kosztów na rachunek bankowy rodzica/opiekuna prawnego wskazany we wniosku następuje do dnia 15 następnego miesiąca.
8) W przypadku gdy rodzic/opiekun prawny realizuje dowóz wobec więcej niż jednego dziecka do różnych szkół/placówek w tej samej miejscowości, zwrot kosztów przewozu prywatnym samochodem będzie liczony stosownie do najdłuższej trasy.
§ 7
Traci moc zarządzenie Nr 122/19 Burmistrza Knyszyna z dnia 23 grudnia 2019r. w sprawie ustalenia zasad bezpłatnego przewozu oraz zwrotu kosztów przejazdu dzieci i uczniów niepełnosprawnych oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, zmienione Zarządzeniem Nr 419/22 Burmistrza Knyszyna z dnia 01 sierpnia 2022 r.
§ 8
Umowy zawarte na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres określony w art. 3 ustawy z dnia 15 września 2022r. o zmianie ustawy –Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. (Dz. U. z 2022r. poz. 2089).
§ 9
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Metryka strony