Uchwała Nr VIII/55/03
Uchwała nr VIII/55/03
Rady Miejskiej w Knyszynie
z dnia 29 sierpnia 2003 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Gminy, jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych
Na podstawie art. 18 ust. 1 i ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806, Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, Nr 45, poz. 391 oraz Nr 65, poz. 594) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy, jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwanych dalej „wierzytelnościami”, wobec osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zwanych dalej „ dłużnikami”.
§ 2.1. Wierzytelność może zostać umorzona w całości lub w części w przypadku, gdy:
1) wierzytelności nie ściągnięto w toku postępowania likwidacyjnego, upadłościowego lub egzekucyjnego,
2) nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców,
3) ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika a w szczególności jego egzystencji,
4) za umorzeniem wierzytelności przemawia szczególnie uzasadniony interes Gminy, jej jednostki organizacyjnej bądź interes społeczny,
5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia tej wierzytelności.
2.Umorzenie w przypadkach określonych w ust. 1 pkt.1, 3, 5 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach wskazanych w ust. 1 pkt. 1, 2, 4 i 5 także z urzędu.
§ 3. Do umorzenia wierzytelności uprawniony jest:
1. Burmistrz Knyszyna w przypadku wierzytelności dotyczących Gminy, jej jednostek, jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza 10 krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2. Rada Miejska, jeżeli wartość wierzytelności przekracza 10 krotność wynagrodzenia, o którym mowa wyżej.
3. Kierownik jednostki organizacyjnej Gminy, jeżeli wierzytelność nie przekracza 5 krotności kwoty miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia określonego w ust. 1.
4. Przez wartość wierzytelności rozumie się należność główną bez odsetek i innych należności ubocznych.
5. Organ właściwy w myśl wyżej wymienionych zapisów do umorzenia wierzytelności, uprawniony jest również do umorzenia odsetek i innych należności ubocznych bez względu na ich wartość.
§ 4. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi organ właściwy do umarzania może na wniosek dłużnika odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności lub rozłożyć płatność całości lub części wierzytelności na raty biorąc pod uwagę możliwość płatniczą dłużnika lub własny uzasadniony interes.
§ 5. Umorzenie wierzytelności, a także odroczenie terminu ich płatności lub rozłożenie na raty następuje:
1. W drodze decyzji Burmistrza lub kierownika jednostki organizacyjnej Gminy.
2. W drodze umów zawieranych przez Burmistrza i kierowników jednostek organizacyjnych z dłużnikami w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty.
§ 6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
inż. Zbigniew Tadeusz Kurłowicz
Metryka strony