Zarządzenie Nr 204/10

Zarządzenie Nr 204/10

BURMISTRZA KNYSZYNA

z dnia 31 marca 2010

 

w sprawie organizacji, uruchamiania i funkcjonowania systemu stałych dyżurów na terenie miasta i gminy Knyszyn w stanach gotowości obronnej państwa

 

            Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.),

art. 20 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zrządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590), art 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie   gotowości obronnej państwa  (Dz. U. Nr 219, poz. 2218) oraz zarządzenia Wojewody Podlaskiego Nr 139/09 z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie organizacji, uruchamiania i funkcjonowania systemu stałych dyżurów na terenie województwa podlaskiego w stanach gotowości obronnej państwa zarządza się co następuje:

 

 

§ 1. Dla zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych (Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i Minister Obrony Narodowej) do uruchamiania realizacji zadań w stanach gotowości obronnej państwa na terenie gminy Knyszyn organizuje się system stałych dyżurów dla potrzeb:                                                   

1) Burmistrza Knyszyna w Urzędzie Miejskim w Knyszynie;

 

2) Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu  Opieki Zdrowotnej w Knyszynie – w siedzibie jednostki.

 

2. Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru obejmują w szczególności:

 

1) uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w tym zadań HNS;

 

2) przekazywanie decyzji organów, o których mowa w § 1 ust. 1 w sprawie uruchomienia określonych zadań wynikających z wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz przekazywania właściwym organom informacji o stanie sił uruchamianych;

 

3)  przekazywanie informacji o zdarzeniach, podejmowanych decyzjach i o działaniach odpowiednio w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Burmistrza Knyszyna;

 

4) powiadamianie i alarmowanie kierownictwa i pracowników o zagrożeniach oraz
o obowiązku niezwłocznego stawienia się we wskazanym miejscu;

 

5) przyjmowanie, ewidencjonowanie i natychmiastowe przekazywanie sygnałów i decyzji dotyczących podwyższania gotowości obronnej państwa, gotowości w zakresie obrony cywilnej, świadczeń na rzecz sił zbrojnych, a także alarmowania w ramach powszechnego ostrzegania oraz o zagrożeniach ekologicznych i katastrofach;

 

6) uruchamianie procedur zawartych w dokumentacji zarządzania kryzysowego;

7) ewidencjonowanie i przekazywanie do stałego dyżuru właściwych organów meldunków i informacji, w tym ustalonych meldunków i sprawozdań dobowych.

§ 2.W celu sprawnego i szybkiego przekazywania informacji i sygnałów ustala się następujące ogniwa pośrednie:

            1) Urząd Miejski w Knyszynie – dla jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w  Knyszynie (ogniwo końcowe). 

§ 3. Ustala się następujący obieg informacji w systemie stałych dyżurów:

1) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje informacje do ogniw pośrednich, a te do ogniw końcowych;

 

1)ogniwa końcowe przekazują informacje i meldunki do ogniw pośrednich, a te do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

§ 4. Stałe dyżury, o których mowa w § 1, ust. 1 organizuje się przy wykorzystaniu personelu jednostek organizacyjnych z wyłączeniem osób posiadających przydziały mobilizacyjne lub organizacyjno-mobilizacyjne.

§ 5. Miejscem pełnienia stałego dyżuru powinno być pomieszczenie znajdujące się w pobliżu miejsca pracy organu na rzecz którego działa dyżur. Pomieszczenie należy wyposażyć w środki łączności, niezbędny sprzęt kwaterunkowy i biurowy oraz oświetlenie zastępcze. Osobom pełniącym stały dyżur należy zapewnić wyżywienie, warunki do jego spożycia oraz miejsce do odpoczynku.

§ 6. Osobom pełniącym stały dyżur mogą być przydzielone niezbędne środki transportowe wraz z kierowcami, będące na wyposażeniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, a w jednostkach, które nie posiadają własnych środków transportu – pobrane w ramach świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony kraju.

§ 7. Osoby wyznaczone do pełnienia stałego dyżuru podlegają szkoleniu obronnemu.

§ 8. Dyrektor jednostki, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt. 2, określi:

1) zasady organizacyjne pełnienia dyżurów w jednostce;

 

2) osoby odpowiedzialne za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru oraz sposób
sprawdzania jego gotowości do działania.

 

§ 9. Zobowiązuje się pracownika ds. obrony cywilnej i kasy Urzędu Miejskiego w Knyszynie do sprawowania nadzoru nad całokształtem spraw związanych z organizacją systemu stałych dyżurów oraz ćwiczebnego sprawdzania ich gotowości do funkcjonowania, a także wydania niezbędnych materiałów pomocniczych w tym zakresie, a w szczególności do:

1) udzielenia dyrektorowi jednostki, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2  instruktażu i pomocy merytorycznej ;

 

2) kontroli spraw dotyczących systemu stałych dyżurów na terenie administrowanym przez Burmistrza Knyszyna. 

 

§ 10. Traci moc zarządzenie Nr 22/07 Burmistrza Knyszyna z dnia 16 marca 2007 r.  w sprawie organizacji stałego dyżuru Burmistrza Knyszyna w czasie wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz w czasie kryzysu i wojny.

§ 11. Zarządzenie obowiązuje od dnia podpisania.

Metryka strony

Udostępniający: Burmistrz Knyszyna

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2010-05-10

Data modyfikacji: 2010-05-10

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2010-05-10