Protokół komisji Nr 7/11 z 10.08.2011

 

Protokół Nr 7/11

ze wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu, Planowania i Działalności Gospodarczej  Komisji, Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 10 sierpnia  2011  roku w godz. 1200-1545 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie pod przewodnictwem Pani Doroty Czerepko

 

 Przewodniczący Rady otworzył wspólne posiedzenie komisji stałych Rady. Następnie zaproponował na Przewodniczącego obrad  kandydaturę P. D. Czerepko  Przewodniczącej Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego  Rady Miejskiej w Knyszynie.
P. D. Czerepko wyraziła zgodę innych kandydatów nie zgłoszono.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji i zaproszeni goście zgodnie z listą obecności. Na stan 13 członków komisji w posiedzeniu uczestniczy 9. Przewodnicząca po otwarciu punkt 1 przedstawiła proponowany porządek obrad.

Uwag i propozycji zmian do porządku obrad nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 9 członków Komisji, a oto jego treść: 

  1. Przyjęcie porządku obrad.
  2. Analiza stanu służby zdrowia na terenie gminy Knyszyn ze szczególnym uwzględnieniem SP ZOZ w Knyszynie.
  3. Informacja na temat kontraktów z NFZ. Dostępność do świadczeń służby zdrowia na terenie miasta.
  4. Współpraca samorządu gminnego ze Społeczną Radą SP ZOZ w Knyszynie.
  5. Działalność UKS Podlasiak – plany na nowy sezon sportowy.
  6. Podsumowanie Dni Knyszyna i wyciagnięcie wniosków na przyszły rok. Kosztorys.
  7. Nadanie biegu sprawie drogi we wsi Guzy.  
  8. Sprawy różne.
  9. Wolne wnioski.
  10. Zakończenie obrad.        

 

Do pkt. 2

Przewodnicząca otworzyła punkt 2 porządku obrad.

P. K. Polińska – zwrócił się z pytaniem jak przedstawia się sytuacja odnośnie zatrudnienia lekarzy rodzinnych w przychodni, czy są jakieś zmiany.

P. D. Miłek – Kurzątkowska dyrektor SP ZOZ w Knyszynie w odpowiedzi poinformowała, iż od poniedziałku do pracy w przychodni powrócił ze zwolnienia P. dr Rozumko czyli jest tak jak było. Natomiast nie ma chętnych lekarzy do pracy w przychodni Rejonowej. Taka sytuacja jest w całym powiecie lekarze rodzinni to w większości emeryci pracujący po kilka godzin dziennie. Przychodnia w Knyszynie jest jedyną w powiecie, która pracuje od 800 do 1800. Obecnie w przychodni  jest 3 lekarzy w tym 2  pracujących po ½ etatu.

P. K. Polińska stwierdziła, iż sytuacja nic się nie zmieniła trudno porównywać np. Knyszyn z Kalinówką Kościelną gdzie jest mały wiejski ośrodek zdrowia. Następnie zwrócił się z pytaniem gdzie i w jaki sposób byli poszukiwani lekarze do pracy w przychodni tj. lekarz rodzinny jaka i pediatra.

P. Dyrektor w odpowiedzi poinformowała, iż problem braku lekarzy rodzinnych oraz pediatrów występuje wszędzie dotyczy to szczególnie wsi i małych miasteczek. Natomiast jeżeli chodzi o liczbę pacjentów te generalnie jest taka sama. Maksymalnie jest to 2500 pacjentów przypadających na jednego lekarza rodzinnego. Lekarze byli poszukiwani poprzez ogłoszenia w prasie fachowej, izbie lekarskiej jak i wśród znajomych lekarzy, bez rezultatu. W Knyszynie staramy się aby przynajmniej jeden lekarz od godziny 8 do 18 był obecny w przychodni i jak na razie udaje się to realizować natomiast opinii o poszczególnych lekarzach jest tyle co pacjentów.

P. K. Polińska zauważyła, iż ten lekarz jak mówi P. Doktor,  który stanowi podstawę przychodni jest to starsza osoba i trzeba liczyć się z taką ewentualnością, że wcześnie czy później zrezygnuje z pracy w przychodnia więc tego lekarza rodzinnego trzeba szukać dalej.

P. I. Wysocka zauważyła, iż od pewnego czasu obserwuje nagonkę na nasz ZOZ słyszy się, że ludzie są niezadowoleni, że źle są obsługiwani, że długo czeka się na jakieś badania itp. Czy te osoby które mają uwagi wykorzystały swoje możliwości a więc zwrócił się z uwagami , skargą do p. Dyrektor tak więc odsyłajmy je do właściwej osoby. Ostatnio na jednym z posiedzeń Komisji Rady można było usłyszeć, iż tydzień czeka się na wyniki prześwietlenia. Będąc sama o oddziale specjalistycznym w Białymstoku usłyszała, iż na wynik rtg. musi czekać 2 tygodnie. Trzeba pamiętać, iż jako jedyny ZOZ w powiecie mamy poradnię kardiologiczną. Pracuje trzech lekarzy rodzinnych a więc mamy wybór do którego chcemy iść. Po godzinie 1800 każdy kto się zgłosi na izbę przyjęć zostanie przyjęty. Nie mówmy, że jest bardzo źle na podstawie kilku przypadków. Zdarzy się jakaś błędna diagnoza lekarska, ale to są tylko ludzie i tego typu przypadki zdarzają się wszędzie. Nie wyciągajmy z tego jakiś pochopnych wniosków.      

P. Dyrektor wyjaśniła, że jeżeli chodzi o odczyt zdjęć rtg. to raz w tygodniu w piątki przyjeżdża lekarz, który opisuje zdjęcia. Natomiast po wykonaniu zdjęcia każdy lekarz ma możliwość obejrzenia zdjęcia na monitorze komputera i tak to jest robione na oddziałach szpitalnych czy też w poradni kardiologicznej nie jest tak że 5 dni nikt się zdjęciem nie interesuje.

Przewodnicząca stwierdziła, iż chce się odnieść do wypowiedzi radnej a mianowicie chce oświadczyć , iż nie jest to żadna nagonka na służbę zdrowia po prostu część radnych są to nowe osoby i tak jak rozmawiamy z ludźmi, którzy narzekają na drogi, na podatki, tak narzekają i na służbę zdrowia. Jako rada chcemy po prostu usłyszeć od P. Dyrektor jaka jest sytuacja, chcemy po prostu poznać niektóre sprawy, co można poprawić to nie jest żadna nagonka przeciwko komuś.

P. B. Fiedorowicz zauważyła, iż nigdy wszyscy nie będą zadowoleni, ale możliwość  złożenia skargi do dyrektora. Radni się po prostu pytają. Należy też zrozumieć ludzi, którym brakuje dobrego pediatry czy też innego lekarza specjalisty.

P. P. Malesiński stwierdził, iż po raz kolejny odbywa się dyskusja na temat naszego ZOZ-u. Jako pacjent korzystający z usług różnych ZOZ-ów chce powiedzieć: „nie narzekajmy mamy za dobrze, patrzmy abyśmy tego nie popsuli dbajmy oto, co mamy”. 

Burmistrz zauważył, iż SP ZOZ jak każda instytucja funkcjonuje w danym środowisku obsługuje grupę ludzi i może być w jakiś sposób oceniana. Jedna sprawa to ocena ogólna funkcjonowania tej instytucji a inna sprawa ocena indywidualna przez pryzmat pacjenta, który może być indywidualnie niezadowolony. Kontynuując Burmistrz stwierdził, iż przynajmniej od dwóch lat żadna skarga na funkcjonowanie ZOZ-u a w szczególności przychodni  do niego nie wpłynęła. Natomiast poprzednio były takie uwagi dotyczyło to w szczególności  jednego z lekarzy pracujących w przychodni.  Na pewno w okresie kiedy jeden z lekarzy z przychodni przebywał na zwolnieniu ten dostęp dla pacjentów był utrudniony i z tej perspektywy znalezienie nowego lekarza do pracy w przychodni byłoby z pożytkiem dla wszystkich. Natomiast spotkanie tak jak tutaj na posiedzeniu Komisji kiedy staramy się przekazać wzajemnie jakieś uwagi, poruszamy jakieś problemy które nas nurtują to służy to z pożytkiem dla wszystkich należy to traktować jak normalną rozmowę i nie ma się o, co obrażać. Natomiast często te informacje, które się słyszy z pierwszej czy drugiej ręki są to czysto plotkarskie sprawy. Samorząd stara się w miarę możliwości wspierać ZOZ poprzez dofinansowanie.  Zagrożenia dla funkcjonowania SP ZOZ na dzień dzisiejszy nie ma i proponuję na aby na tym zakończyć dyskusje na ten temat.       

P. P. Malesiński poruszył temat budynku starej zabytkowej przychodni, który wspólnie musimy rozwiązać, znaleźć jakiś pomysł .

P. Dyrektor zauważyła, iż ten budynek jest to problem niebezpieczny z racji jego usytuowania, ale na dzień dzisiejszy nie ma ze swej strony pomysłu, co z tym zrobić.

Przewodnicząca zamknęła punkt 2 porządku obrad.
 

Do pkt.3

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.    

P. D. Miłek – Kurzątkowska dyrektor SP ZOZ w Knyszynie poinformowała, iż jeszcze nie ma ogłoszonego konkursu na kontraktowanie usług medycznych na 2012 r. Zasady można poznać w momencie ogłoszenia konkursu i na dzień dzisiejszy jedyne informacje, to te które pojawiają się w mediach miedzy innymi te, iż na 2012 rok ma być o 120 mln więcej, ale raczej na te usługi, których nasz ZOZ nie świadczy a więc interna czy też ZOL na tym nie skorzysta. Konkursu na składanie ofert ogłaszany jest w miesiącach wrzesień – październik i tak jak co roku będziemy składać ofertę na przychodnię rejonową, poradnie kardiologiczną, oddział wewnętrzny, zol.

Przewodnicząca poruszyła  sprawę wynajmu wolnych pomieszczeń w ZOZ-ie

P. Dyrektor wyjaśniał, iż wolne pomieszczenia są tylko w budynku przychodni rejonowej. W rozmowach ostatnio na spotkaniu z pracownikami padały takie uwagi i sugestie dlaczego w ZOZ-ie nie może funkcjonować specjalistyczna poradnia. Przyczyn jest wiele nie wszyscy do końca to rozumieją. Przede wszystkim potrzebny jest kontrakt z NFZ, który wymaga aby specjalista był obecny minimum 4 dni w tygodniu łącznie 10 godzin. Żaden specjalista nie przyjedzie np. z Białegostoku na dwie godziny w tygodniu oprócz tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Takich wymogów nie ma przy gabinetach prywatnych przy pełnej odpłatności pacjenta. Przez pewien okres czasu raz w tygodniu przyjmował tutaj ginekolog, ale tylko na zasadzie dobrej woli ze strony ZOZ-u Monieckiego ponieważ ten jeden dzień w Knyszynie był z ich kontraktu. Później ten kontrakt był tak mały, iż temu lekarzowi nie opłaciło się tutaj przyjeżdżać. Czynimy starania aby tego lekarza mieć jednak w naszym ZOZ-ie.        

Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.

 Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad.

Burmistrz poinformował, iż Rada Społeczna w obecnym składzie został powołana 26 lutego 2009 r. w skład kład rady wchodzi 7 osób. tj. Burmistrz jako przewodniczący,

P. Krzysztof Bagiński – przedstawiciel wojewody,

P. Jan Ryszard Kotuk – przedstawiciel sejmiku województwa

oraz 4 przedstawicieli samorządu:

- P. Irena Wysocka

- P. Małgorzata Wojtulewicz,

- P. Grażyna Marecka.

- P. Grzegorz Okrasiński

Kadencja Rady trwa 4 lata. Od momentu powołania odbyło się 5 spotkań. Rada Społeczna przede wszystkim corocznie zatwierdza sprawozdanie  z działalności ZOZ-u oraz plan na rok przyszły.  Podejmuje też uchwały dotyczące zmian w statucie, regulaminach zakładu itp.

P. Dyrektor poinformowała, iż współpraca ZOZ-u z Radą Społeczna układa się bardzo dobrze.  W sytuacjach kiedy pilnie trzeba podjąć jakąś uchwałę nie było dotychczas problemów ze strony Rady.

P. I. Wysocka zauważyła, iż powinniśmy się  zastanowić nad pozyskaniem środków na remont tego budynku po oddziale przewlekle chorych. Wiadomo, iż ani budżet gminy ani tym bardziej budżet ZOZ-u nie jest w stanie tego udźwignąć dlatego trzeba znaleźć źródła finansowania z zewnątrz. Był pomysły na oddział rehabilitacji kardiologicznej niestety nie udało się tego zrealizować.

Burmistrz zauważył, że jeżeli mówimy o remoncie tego budynku to potrzebne są bardzo duże pieniądze. Pierwsze piętro tego budynku nie spełnia żadnych norm i należałoby go po prostu rozebrać. Taki budynek ma też czemuś służyć. Oprócz budynku potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Przy budżecie gminy sięgającym kilkunastu milionów te możliwości są ograniczone nawet przy pewnym stopniu dofinansowania.

Burmistrz przedstawił pismo KP Policji w Mońkach w sprawie udostępnienia pomieszczeń w SP ZOZ w Knyszynie celem lustracji przez przedstawicieli  KW PSP w Białymstoku pod kątem przydatności ich na lokalizację w nich komisariatu Policji w Knyszynie (kopia pisma w załączeniu). Dzisiaj przed posiedzeniem Komisji telefonicznie zaproponowano termin spotkania na 18 sierpnia. Dodał, iż w piśmie jest sugestia, że gmina może przejąć ten budynek.

P. Dyrektor zauważyła, iż ZOZ nie jest zainteresowany wynajmem tych pomieszczeń. Tym bardziej, iż stara się o zatrudnienie w ZOZ-ie lekarza ginekologa i chociażby dlatego te pomieszczenia będą potrzebne dla ZOZ-u. Następnie P. Dyrektor opuściła obrady Komisji.  

Burmistrz kontynuując dodał, iż podczas wizytacji tych pomieszczeń przez Komendanta Powiatowego policji padła sugestia, iż może wchodzić w grę nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń dla Policji, co jest sprzeczne z ustawą o finansach publicznych. Na sesji była, informacja, iż Knyszyn należy w powicie do najbardziej zagrożonych przestępczością miejscowości i tutaj się likwiduje komisariat. Poza tym sprawna równego traktowania samorządów  bo w jednych miejscowościach się remontuje tutaj się likwiduje.  Przejęcie budynku przez gminę trzeba pamiętać, iż znajdują się tam 4 mieszkania a budynek wymaga remontów także może to być kosztowne. Członkowie Komisji nie wyrazili zainteresowania wynajmem pomieszczeń w SP ZOZ w Knyszynie na siedzibę  posterunku Policji . Wobec powyższego Burmistrz poinformował, iż udzieli odpowiedzi odmownej nie ma sensu wizytacji tych pomieszczeń.     

Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad.

Punkt 5 porządku obrad: działalność UKS Podlasiak – plany na nowy sezon sportowy nie został zrealizowany z uwagi na nieobecność na posiedzeniu Komisji Prezesa UKS Podlasiak.

 Do pkt. 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad.

P. S. Ciołko – Przewodniczący Rady Miejskiej na wstępie jeszcze raz pogratulował organizacji tegorocznych obchodów Dni Knyszyna. Generalnie słyszy się opinię, iż  tegoroczne  Dni Knyszyna wypadły dobrze. Zawsze chciałoby się lepiej. Jedna uwaga, która się nasuwa to oświetlenie tego placu było za ciemno, co jakiś czas przygasało światło i na przyszłość trzeba pomyśleć o oświetleniu tego placu.

Burmistrz poinformował, iż zasadnym jest oświetlenia tego placu na stałe. Połączyć to można z oświetleniem boiska tak aby młodzież mogła przeprowadzać treningi wieczorem na boisku. Należy opracować projekt i celowym byłoby to zadanie ująć do budżetu jeżeli nie do tegorocznego to na rok przyszły. Jeżeli chodzi o oświetlenie palcu na dniach Knyszyna to jest w tej sprawie również jednoznaczna opinia Policji, która zezwala warunkowo na takie prowizoryczne oświetlenie w tym roku.

Przewodnicząca zauważyła, iż należałoby zastanowić się i na rok przyszły pomyśleć o normalnej scenie.

P. K. Polińska  stwierdziła, iż jej propozycja jest taka aby w roku przyszłym Dni Knyszyn odbyły się w Rynku.

P. I. Wysocka zauważyła, iż w większości gmin tego typu imprezy odbywają się w centrum. U nas część sportowa mogłaby się odbyć na stadionie natomiast ta część rozrywkowa to jak najbardziej w Rynku.

Burmistrz zauważył, iż gmina dysponuje atrakcyjnym ternem rekreacyjnym przy ul. Białostockiej, odległość to mit przykład Czechowizny gromadzi się tam sporo ludzi. Przez Rynek przebiega droga wojewódzka  jest kwestia bezpieczeństwa ruchu, wszelkich pozwoleń. Cześć artystyczna tak jak było w tym roku przedstawienie przygotowane przez młodzież jak najbardziej tak natomiast na pewno nie zabawy taneczne itp.  Kontynuując Burmistrz poruszył sprawę zakupu sceny pojawiła się taka propozycja aby zakupić jedną scenę, która służyłaby gminie na organizację imprez na ternie całej gminy. Między innymi z taką propozycją zwrócił się sołtys wsi Czechowizna, który zadeklarował część środków z funduszu sołeckiego gdyby inne sołectwa wsparły ten pomysł plus dofinansowanie z budżetu to jest to do zrealizowania.

P. Sekretarz dodał, iż orientacyjnie koszt zakupu sceny to kwota około 40 tys. zł.

P. P. Malesińki zaproponował aby na kolejne posiedzenie Komisji przedstawić informację o kosztach zakupu sceny.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem o przygotowanie dokumentacji na wykonanie oświetlenia placu zabawowego i zakupem sceny głosowało  9 członków Komisji.

P. B. Płońska – Skarbnik Gminy poinformowała, iż koszt organizacji obchodów Dni Knyszyna wyniósł około 20184 zł . Następnie przedstawiła szczegółową informację, co do poszczególnych kosztów.

Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.

 Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad.

 P. S. Kakareko zwrócił się w sprawie wykonania asfaltu we wsi Guzy czy jest możliwość uzgodnienia z powiatem i wykonanie wspólnie tego odcinka około 400 m do mostu.
Burmistrz wyjaśnił, iż dokumentacja na asfaltowanie ulicy żwirowej we wsi została zlecona i opłacona z funduszu sołeckiego. Natomiast odcinek od asfaltu do końca naszej gminy jest to w całości droga powiatowa i jest to odcinek około 1,5 km.

W zarządzonym  głosowaniu jawnym za wnioskiem o ujęcie w budżecie gminy Knyszyn na 2012 r. asfaltowania drogi we wsi Guzy głosowało 9 członków Komisji.

Komisja przyjęła wniosek.

Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad.

Burmistrz poinformował, iż został ogłoszony nabór wniosków na urządzenie targowisk. Termin składania do końca września. Wymogi to między innymi: utwardzony cały teren, kanalizacja, woda, toalety (budynek sanitarny), zadaszone minimum 50%. Kwota w budżecie województwa na ten cel to 10 mln zł. maksymalne dofinansowanie 1 mln zł. Wnioski w chwili składania nie musza mieć pozwoleń. Następnie zwrócił się z pytaniem o opinię Komisji czy gmina jest zainteresowania urządzeniem targowiska w Knyszynie. Teren na którym można urządzić takie targowisko to plac przez byłymi budynkami GS „SCh”.        

Burmistrz poinformował o projekcie budowy sieci szerokopasmowej internetu. Ten projekt był przygotowywany około 2 lat temu, opracowano dokumentację. Z naszego powiatu w tym projekcie uczestniczą trzy gminy: Knyszyn, Mońki i Goniądz. W pewnym momencie wycofał się partner Litewski i zaniechano dalszego działania nad tym projektem. W ostatnich dniach zwrócił się do nas partner Litewski, który jest zainteresowany kontynuacją tego projektu, który ma duże szanse na realizację. W najbliższych dniach ma dojść do spotkania z uczestnikami projektu z Litwy i być może zajdzie potrzeba zwołania sesji Rady.

Następnie Komisja powróciła do tematu targowiska w Knyszynie i ewentualnego przystąpienia do opracowania projektu i złożenia wniosku.

Po analizie ustalono, iż do tematu radni powrócą na jednym z najbliższych posiedzeń komisji wspólnych Rady bądź sesji Rady.

Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad – wolne wnioski

 P. P. Malesiński zwrócił się do Burmistrz w sprawie przejęcia odcinka drogi krajowej w ul. Goniądzkiej na majątek gminy jako droga gminną. W związku z tym, iż tą ulicę trzeba asfaltować mamy wykonaną dokumentację na pewien odcinek a dalej pozostanie w takim stanie jakim jest.

Burmistrz poinformował, iż została przedstawiona przez GDDKiA nowa koncepcja podziału tego ternu na pierwszą wersję niekorzystną Burmistrz nie wyraził zgodę. Natomiast sama procedura przejęcia to okres minimum pół roku. I teraz tutaj należy wyjaśnić, czy będziemy składać wniosek na to co mamy czyli drogę gminną plus odcinek powiatowej czy też odkładamy dokumentację na półkę i czekamy do przejęcia odcinka drogi krajowej i wówczas opracowujemy i wykonujemy całość.

P. P. Malesiński stwierdził, iż chodzi mu oto aby ten odcinek 150 m ul. Goniądzkiej, na którym nawierzchnia jest w najgorszym stanie nie pozostawić tak jak jest tylko przejąć go jak najszybciej jako drogę gminną i wykonać tam asfalt.

P. K. Bagiński – Zastępca Burmistrza wyjaśnił, iż w tej chwili jest to droga krajowa i gmina nie może tam nic zrobić jedynie monitować właściciela drogi.

P. S. Ciołko poruszył sprawę groźby likwidacji posterunku policji w Knyszynie.

Burmistrz poinformował, iż jako samorząd nie powinniśmy  się na to zgodzić. Na kolejną sesję Rady zostanie przygotowany projekt stanowiska Rady w tej sprawie.

P.I. Wysocka zgłosiła, że przy pojemnikach do zbiórki odzieży, które są ustawione przy ul. Jagiellońskiej panuje bałagan, porozrzucana odzież. Próbowała skontaktować się  z tą firmą na podany numer telefonu niestety nikt nie odbiera.

P. J. Bielskie zwrócił się z pytaniem dotyczącym ul. Tykockiej mianowicie nadal nie sprzątnięta jest zebrana ziemia oraz nie wykoszono poboczy.

Burmistrz wyjaśnił, interwencje dotychczasowe do rejonu dróg nie przyniosły rezultatu dla tego zostanie złożona skarga do PZDW w Białymstoku.                                                            

Przewodniczący zamknął punkt 9 porządku obrad.

 Do pkt.10  

    Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad Przewodnicząca zakończyła wspólne posiedzenie Komisji  Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej, Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego,

 

Protokółował:                        

Andrzej Kudzinowski                                                               Przewodniczący Komisji

 

          Dorota Czerepko    

Metryka strony

Udostępniający: Sekretarz Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2013-06-05

Data modyfikacji: 2013-06-05

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2013-06-05