kontrola zamówien publicznych w ZSo w 2012r

 

  Protokół

z kontroli zamówień publicznych przeprowadzonej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie ul. Białostocka 36, 19 – 120 Knyszyn (zwanym w dalszej części protokołu ZSO w Knyszynie), w dniach od 30-31.10.2012 r., przez: Krzysztofa Bagińskiego – zastępcę Burmistrza Knyszyna i Iwonę Dworzańczyk insp. ds. nieruchomości, geodezji i zamówień publicznych Urzędu Miejskiego w Knyszynie na podstawie upoważnienia Nr 24 Burmistrza Knyszyna z dnia 23 października 2012 r.

 

I. ZAKRES KONTROLI

- zamówienia publiczne.

 

II. CHARAKTERYSTYKA KONTROLOWANEJ JEDNOSTKI

ZSO w Knyszynie jest placówką oświatowo-wychowawczą posiadającą osobowość prawną (NIP 546 11 94 602, REGON 000645412). Siedziba ZSO w Knyszynie znajduje się w Knyszynie przy ul. Białostockiej 36. Dyrektorem ZSO w Knyszynie jest pan Krzysztof Chowański, który sprawuje tę funkcję od dnia 1 września 1998 r.

Wyjaśnień w trakcie kontroli udzielali:

  • Krzysztof Chowański – dyrektor ZSO w Knyszynie,
  • Małgorzata Fiedoruk – zastępca dyrektora ZSO w Knyszynie,
  • Krystyna Bielska – sekretarz szkoły
  • Dorota Mocarska – pracownik administracyjny.

 

III. REALIZACJA PROCEDUR W ZAKRESIE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Kontroli poddano dokumenty ZSO w Knyszynie za rok 2012.

 

Procedura zakupu oleju opałowego w sezonie grzewczym 2012/2013.

Z udostępnionej dokumentacji wynika, że postępowanie przeprowadzono w trybie zapytania o cenę na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. 

Zamawiający opracował dokument: „Zaproszenie do złożenia oferty” z dnia 09.10.2012 r., zawierający częściowo treść wymaganą dla specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający nie określił: opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu; informacji o sposobie porozumiewania się Zamawiającego z wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń lub dokumentów; informacji o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego (zgodnie z katalogiem zawartym w art. 36 ust. 1 ustawy). Ponadto w rozdz. XIII zaproszenia widnieje informacja o przysługujących oferentom protestach oraz odwołaniach, a zgodnie z art. 180 ustawy jedynym środkiem ochrony prawnej jest odwołanie.

Ustawa w art. 69 stanowi, że zapytanie o cenę to tryb udzielenia zamówienia, w którym Zamawiający kieruje pytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców i zaprasza ich do składania ofert. Zgodnie z art. 71 ustawy, Zamawiający wszczyna postępowanie w tym trybie, zapraszając do składania ofert taką liczbę wykonawców świadczących w ramach prowadzonej przez nich działalności dostawy lub usługi będące przedmiotem zamówienia, która zapewnia konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty, nie mniej niż 5. Wraz z zaproszeniem do składania ofert Zamawiający przesyła specyfikację istotnych warunków zamówienia.

Zamawiający powinien opracować dokument stanowiący zaproszenie do składania ofert i wraz z załącznikiem (specyfikacja istotnych warunków zamówienia) skierować do co najmniej 5 wykonawców, w aktach zachowując potwierdzenie nadania korespondencji.

Z udostępnionych akt nie wynika, do ilu wykonawców skierowano zaproszenie.

Opis przedmiotu zamówienia (pismo z dnia 02.10.2012 r.) Zamawiający określił następująco: „dostawa oleju napędowego grzewczego Eksterm Plus w sezonie grzewczym 2012/2013 w ilości 60 000 litrów do kotłowni ZSO w Knyszynie”. Zapis ten powtórzono w zaproszeniu do złożenia oferty z dnia 09.10.2012 r. i we wzorze formularza oferty (przy czym w projekcie umowy dołączonym do zaproszenia zawarto nazwę Ekoterm Plus). Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy, przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu Zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny".

Zamawiający nie poruszył kwestii podwykonawstwa. Zgodnie z art. 36 ust. 4-5 ustawy, Zamawiający powinien żądać wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom.

W umowie nie zawarto sankcji względem wykonawcy w postaci kar umownych za dostawy niezgodne z umową.

Pisma z dnia 19.10.2012 r. stanowią zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, których adresatami są wykonawcy, którzy złożyli oferty (firmy: SETON i P.H.U. Łupińscy) oraz Urząd Miejski w Knyszynie. Zawiadomienia nie zawierały wszystkich danych wymaganych w art. 92 ust. 2 ustawy, tj. uzasadnienia wyboru oferty najkorzystniejszej; nazw (firm) albo imion i nazwisk, siedzib albo miejsc zamieszkania i adresów wykonawców, którzy złożyli oferty, a także punktacji przyznanej ofertom w każdym kryterium oceny ofert i łącznej punktacji; informacji o wykonawcach, których oferty zostały odrzucone wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym oraz wykonawcach, którzy zostali wykluczeni z postępowania o udzielenie zamówienia, również podając uzasadnienie faktyczne i prawne - jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, negocjacji bez ogłoszenia albo zapytania o cenę; terminie, określonym zgodnie z art. 94 ust. 1 lub 2, po którego upływie umowa w sprawie zamówienia publicznego może być zawarta (ostatni element podano wyłącznie w zawiadomieniu adresowanym do firmy SETON).

W zawiadomieniu adresowanym do firmy SETON zawarto informację, że „zawarcie umowy nastąpi zgodnie z art. 94 ust. 1 tj. - 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyborze oferty pod warunkiem nie wpłynięcia protestu”. Zgodnie z art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy, Zamawiający zawiera umowę, z zastrzeżeniem art. 183, w terminie:  nie krótszym niż 5 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2 (faks lub droga elektroniczna), albo 10 dni - jeżeli zostało przesłane w inny sposób - w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Z udostępnionych akt nie wynika, czy i w jaki sposób skierowano przedmiotowe zawiadomienia do wykonawców, którzy złożyli oferty. 

Zgodnie z art. 92 ust. 2 ustawy, niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający powinien zamieścić informacje, o których mowa w art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy, na stronie internetowej oraz w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie. W udostępnionych aktach brak jest potwierdzenia zamieszczenia wyniku na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej.

Podczas czynności kontrolnych uzyskano ustną informację, że zamawiający nie dysponuje loginem i hasłem w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP), umożliwiającym zamieszczanie ogłoszeń. Zamawiający zobowiązał się do uzyskania loginu i hasła oraz do publikacji ogłoszeń zgodnie z ustawą, w tym do publikacji ogłoszenia o udzieleniu zamówienia na zakup oleju opałowego w BZP, co powinno nastąpić niezwłocznie po zawarciu umowy z wykonawcą, zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy (w dniach 30-31.X.2012 r. Zamawiający nie dysponował podpisaną umową z wykonawcą).

Zamawiający powinien ustalić wartość szacunkową zamówienia zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy, tj. podstawą ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju: 1)   udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych usług lub dostaw oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo: 2)   których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie. Z dokumentu „Opis przedmiotu zamówienia” z dnia 02.10.2012 r. wynika, że wartość zamówienia ustalono na podstawie telefonicznie zebranych cen. Ponadto podstawą ustalenia wartości zamówienia powinno być całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością (art. 32. ust. 1 ustawy). Wartość została podana w kwocie brutto.

Kwota na sfinansowanie zamówienia, którą podał Zamawiający w protokole o udzielenie zamówienia, wynosi „35 000 zł do końca 2012”, a powinna dotyczyć całego przedmiotu zamówienia, tj. dostawy 60 000 l w sezonie grzewczym 2012/2013 (tj. od 01.11.2012 do dnia 31.08.2013 r. wg formularza ofertowego).


 

Art. 96 ust. 1 ustawy stanowi, że w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia Zamawiający sporządza pisemny protokół postępowania o udzielenie zamówienia – obowiązujący wzór określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz.U. z 2010 r. Nr 223, poz. 1458). Zamawiający pracował na nieaktualnym druku ZP-2 „Protokół postępowania o udzielenie zamówienia o wartości zamówienia nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro”.

Komisja przetargowa została powołana przez dyrektora ZSO w Knyszynie zarządzeniem nr 12/2012 z dnia 9 października 2012 r. Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy, Kierownik zamawiającego obowiązany jest ponadto określić: organizację, skład, tryb pracy oraz zakres obowiązków członków komisji przetargowej, mając na celu zapewnienie sprawności jej działania, indywidualizacji odpowiedzialności jej członków za wykonywane czynności oraz przejrzystości jej prac. Z udostępnionych akt wynika, że Zamawiający nie dysponuje dokumentem określającym wymienione elementy.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku w wystąpieniu pokontrolnym z 26 marca 2012 r. zawarła zalecenia dotyczące procedury zakupu oleju opałowego (zapytanie o cenę). Poruszono w nim m.in. kwestie opracowania ogłoszenia zamiast zaproszenia do składania ofert, braku publikacji ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, braku w zawiadomieniu o wyborze oferty wymaganych danych. Kontrola dotyczyła postępowania przeprowadzonego w 2011 r. Zalecenia pokontrolne nie zostały uwzględnione przez ZSO w Knyszynie przy przetargu przeprowadzonym w roku bieżącym.


 

 

Regulamin wewnętrzny (postępowania poniżej 14 000 euro). Z udostępnionej dokumentacji wynika, że w dniu 15.05.2012 r. przyjęto dla ZSO w Knyszynie zarządzeniem Nr 4/2012 regulamin udzielania zamówień publicznych o wartości szacunkowej nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro wraz z zał. nr 1 do regulaminu (wzór notatki) i zał. nr 2 (rejestr).

Regulamin określa ramowe procedury udzielenia zamówienia publicznego poniżej kwoty 14 000 euro w układzie:

a) zamówienia o wartości netto do 4000 zł

b) zamówienia o wartości netto powyżej 4000 zł do 6000 euro

c) zamówienia o wartości netto powyżej 6000 euro do 14000 euro.

Regulamin nie ma zastosowania do zamówień, których wartość szacunkowa nie przekracza kwoty 1000 euro.

W zależności od wartości szacunkowej netto, obowiązuje rozeznanie cenowe (powyżej 4000 zł do 6000 euro), zapytanie ofertowe (powyżej 6000 euro do 14000 euro) i możliwość stosowania trybów zamówień publicznych wymienionych w ustawie (od 6001 euro do 14000 euro). Przeprowadzone postępowania powinny być dokumentowane w rejestrze przeprowadzonych zamówień oraz notatkach z przeprowadzonego postępowania zgodnie z wzorami stanowiącymi załączniki do Regulaminu.

§3 ust. 2. Regulaminu stanowi, że nie stosuje się postanowień regulaminu do zamówień, których szacunkowa wartość nie przekracza kwoty 1000 euro. Zgodnie ze średnim kursem złotego w stosunku do euro stanowiącym podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, powołanym Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 282, poz. 1650), daje to kwotę 4019,60 zł (tj. 1 euro=4,0196 zł). Natomiast zgodnie z ust. 3. dla zamówień o wartości szacunkowej od 4000 zł do 6000 euro obowiązuje rozeznanie cenowe. Takie zapisy Regulaminu mogą prowadzić do niejednoznacznej interpretacji w jego stosowaniu.

W §7 ust. 1, lit c powinno być dokładnie sprecyzowane jaka część postanowień ust. 1 nie obowiązuje w podanym przypadku.

Postanowienia §7 ust. 1, lit d mogą prowadzić do naruszenia ustawy, gdyż zgodnie z zapisami tego punktu suma wartość robót podstawowych i dodatkowych może przekroczyć kwotę 14000 euro, a w takim przypadku należy stosować tryby zamówień określone w ustawie.

Ponadto kontroli poddano Rejestr zamówień publicznych których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14000 euro oraz dokumentację następujących zamówień:

1. Dostawę papieru ksero.

2. Usługi w zakresie przeglądów technicznych sprzętu p.poż.

3. Dostawy środków czystości

4. Dostawy węgla kamiennego

5. Zakupów produktów żywnościowych (ziemniaki, jogurty, kiełbasa podwawelska, batony)

Zamawiający prowadzi dwa rejestry zamówień publicznych, jeden dla dostaw żywności i drugi dla pozostałych zamówień. Możliwość prowadzenia dwóch rejestrów nie wynika z Regulaminu.

Zgodnie z Regulaminem dla dostaw żywności co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym powinno być dokonywane rozeznanie cenowe.

Rejestr zamówień publicznych dla dostaw żywności zawiera jedną pozycję w której przedmiotem zamówienia są ziemniaki. W rejestrze brak jest odnotowanych zamówień opisanych w trzech notatkach z dnia 04.09.2012 r. dotyczących zakupów jogurtu, kiełbasy podwawelskiej i batonów.

Opis przedmiotu zamówienia jakim są batony jest mało precyzyjny z uwagi na duży asortyment tego produktu.

Oprócz rejestru zamówień i notatek sporządzonych wg wzorów stanowiących załączniki do Regulaminu, zespołowi kontrolującemu przedstawiono 9 notatek służbowych sporządzonych w dniach od 07.08.2012 r. do 22.09.2012 r. zawierających ceny wielu produktów spożywczych różnych dostawców. Powyższe notatki służbowe świadczą o tym, że rozeznanie cenowe było przeprowadzane dość szczegółowo, jednakże podsumowanie tego rozeznania w świetle przedłożonej dokumentacji jest fragmentaryczne. Sporządzane notatki służbowe powinny mieć bezpośrednie odzwierciedlenie w notatkach sporządzonych zgodnie z wzorem określonym w Regulaminie i być załącznikami do tych notatek.

Rejestr zamówień publicznych dla pozostałych zamówień zawiera 5 pozycji. Dla każdej pozycji sporządzono notatkę wg wzoru do Regulaminu. W dokumentacji zamówień przechowywane są także oferty składane przez Wykonawców lub inne potwierdzenia cen zawartych w notatkach.

W notatkach sporządzanych wg zał. nr 1 do Regulaminu zamawiający nie podawał wartości szacunkowej netto i (lub) brutto, przeliczenia wartości szacunkowej na euro, ceny netto lub brutto oraz kryteriów oceny ofert.

Załączniki

  1. Zarządzenie Nr 4/2012 Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie z dnia 15.05.2012 r. w sprawie regulaminu udzielania zamówień publicznych o wartości szacunkowej nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro.
  2. Zarządzenie 12/2012 Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie z dnia 09 października 2012 r. w sprawie powołania Komisji Przetargowej do oceny i wyboru ofert przetargowych w postępowaniu przeprowadzonym w trybie zapytania o cenę na dostawę oleju opałowego dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie.
  3.  Opis przedmiotu zamówienia poniżej kwoty 60 000 euro (pismo z dnia 02.10.2012 r.).
  4. Zaproszenie do złożenia oferty (dokument z dnia 09.10.2012 r.) wraz z załącznikami (formularz umowy, dwa formularze oświadczeń, umowa dostawy).
  5. Oferta firmy SETON sp. j.
  6. Oferta firmy P.H.U. Łupińscy.
  7. Protokół z posiedzenia Komisji w sprawie rozpatrzenia ofert na dostawę oleju opałowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie w dniu 2012-10-17.
  8. Protokół postępowania o udzielenie zamówienia o wartości zamówienia nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro wraz załącznikami (DRUKI: ZP-12, ZP-14, ZP-15, ZP-16, ZP-18, ZP-19, ZP-11).
  9. Zawiadomienie o wyniku przetargu adresowane do PHU Łupińscy s.j. z dnia 19.10.2012 r.
  10. Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty adresowane do SETON sp.j. z dnia 19.10.2012 r.
  11. Rejestry zamówień publicznych których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro (dostawy żywności, inne zamówienia) – 2 szt.
  12. Notatki sporządzone w dniach 03.09.2012 r. i 04.09.2012 r. dotyczące zamówienia ziemniaków, jogurtów „Fruciaki”, kiełbasy podwawelskiej i batonów – 4 szt.
  13. Notatki służbowe sporządzone w dniach: 07.08.2012 r., 22.08.2012 r., 24.08.2012 r., 22.09.2012 r. dotyczące artykułów spożywczych – 9 szt.
  14. Notatki: z dnia 14.03.2012 r. – dostawa węgla, z dnia 01.08.2012 r. – dostawa środków czystości, z dnia 29.08.2012 r. – usługa w zakresie przeglądów technicznych podręcznego sprzętu p.poż., z dnia 08.10.2012 r. – dostawa papieru ksero, z dnia 30.10.2012 r. – dostawa kserokopiarki. – 5 szt.

Na tym protokół zakończono.

Knyszyn, 31.10.2012 r.

Podpisy osób kontrolujących:

  1. Zastępca Burmistrza z up. Burmistrza Knyszyna  mgr inż.  /-/ Krzysztof Bagiński                                                                                                                     
  2. Inspektor ds. nieruchomości, geodezji i zamówień publicznych mgr /-/ Iwona Dworzańczyk                                   

               

Dyrektor jednostki kontrolowanej: mgr inż. /-/ Krzysztof Chowański

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Sekretarz Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2014-01-20

Data modyfikacji: 2014-01-20

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2014-01-20