Protokół Nr XVII/16 z 30.06.2016r.

Protokół Nr XVII/16

 

z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 30 czerwca 2016 r. która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1400 - 1630 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie

- Pani Ireny Wysockiej  

 

 

            Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XVII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 10 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).

Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Uwag i wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 10 radnych, a oto jego treść:

  1. Otwarcie obrad XVII sesji Rady Miejskiej.
  2. Przedstawienie porządku obrad.
  3. Odtworzenie Posterunku Policji w Knyszynie – opinia Rady w sprawie lokalizacji i kosztów jego odtworzenia.  
  4. Interpelacje i wnioski radnych.
  5. Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.
  6. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego gminy Knyszyn za 2015 r. oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2015 r. i sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knyszynie:

a)      przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Knyszynie w sprawie zaopiniowania wykonania budżetu gminy za 2015 r.

b)      przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Burmistrza Knyszyna sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2015 r.      

c)      podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2015 r.

  1. Absolutorium Burmistrzowi Knyszyna za 2015 r.

a)      przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Knyszyna z tytułu wykonania budżetu gminy za 2015 r.

b)      przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną wniosku o udzielenie Burmistrzowi absolutorium za 2015 r.    

c)      podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Knyszyna absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r.  

  1. Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      zatwierdzenia sprawozdania finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r.

b)      uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2022,

c)      wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości,

d)     udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych Nr 1398B i Nr 1399B położonych na terenie gminy Knyszyn,      

e)      dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2016 – 2019,

f)       dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.          

  1. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Przyjęcie protokołu z XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
  4. Zakończenie obrad.

 

Do pkt. 3

Przewodnicząca otworzyła punkt 2 porządku obrad.

r. A. Budny zwrócił się z pytaniem jakie przybliżone koszty poniesie gmina z tytułu odtworzenia posterunku policji w Knyszynie.  

Głos zabrał kom. Bartosz Lorenc – Komendant Powiatowy Policji w Mońkach, który przypomniał, że posterunek policji w Knyszynie funkcjonował do roku 2012 i na skutek błędnej decyzji został zlikwidowany myśmy jako policja zostali poproszeni o zrobienie analizy przestępczości za lata 2011, 2013 oraz 2015. Na wyniki analizy ma wpływ spadek przestępczości ogólnej w skali całego kraju niemniej jednak szczególnie niepokojące dane są za lata 2011 i 2013 bo one pokazywały, że w skutek zamknięcia tego posterunku na tym terenie przybyło o 1/3 zdarzeń o charakterze kryminalnym obecność policjanta na miejscu to zupełnie, co innego niż jechać do Moniek do Komendy Powiatowej. Dzielnicowy dziennie tarci około dwie godziny z uwagi na fakt, że tego posterunku nie ma tutaj na: dotarcie i powrót z komendy czy rozliczenie dokumentacji, stworzenie tutaj posterunku policji w składzie kierownik plus czterech policjantów ma rację bytu. W porozumieniu z panem Burmistrzem dostaliśmy propozycję, że ten posterunek mógłby powstać w budynku ośrodka Kultury. Myśmy wstępnie dokonali oględzin tego budynku pod kontem remontów, logistyki i można stwierdzić, że stan jaki zastaliśmy jest więcej niż zadawalający a wręcz bardzo dobry o tyle, że pomieszczenie na dole, które będzie pomieszczeniem roboczym policjantów jest odnowione właściwie prace remontowe skupiłyby się na postawieniu ścianki działowej przeszklonej, potrzebna jest całkowita przeróbka instalacji elektrycznej, zmiany umiejscowienia oświetlenia i położenie infrastruktury elektrycznej i logistycznej pod sprzęty typu komputer, radiostacje itp. Komenda Wojewódzka zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z wykonaniem infrastruktury logistycznej i to będzie gro kosztów. Remontu wymaga pomieszczenie na górze, które będzie częścią socjalną i tam prace polegałyby na: wymianie instalacji elektrycznej, wstawieniu nowej armatury łazienkowej, zmiany drzwi. Ciężko w tej chwili podać szacunkowe koszty bo one są jeszcze na etapie ustalania w Komendzie Wojewódzkiej, ale można powiedzieć, że nie są one szacunkowo duże, masz telekomunikacyjny wykorzystamy ze starego budynku, w którym był posterunek policji tam też będzie się znajdował garaż takie przybliżone koszty z Komendy Wojewódzkiej powinny być w najbliższych dniach.

P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna poinformował, że w ostatniej chwili dowiedział się, że podobna sytuacja była w gminie Boćki gdzie utworzono komisariat policji w pomieszczeniach, które były wyremontowane z projektu ze środków z PROW-u i tym samym nie dotrzymano terminu umowy, co skutkowało w ten sposób, że Urząd Marszałkowski pozbawił gminę możliwości korzystania z wszelkich dofinansowań przy najbliższym rozdaniu środków unijnych to jest bardzo smutna wiadomość aczkolwiek nasza wola aby posterunek policji w Knyszynie powstał jest ogromna, ale musimy się liczyć z tym że pewne inwestycje które zamierzamy w gminie poczynić min. inwestycje drogowe ze środków PROW możemy mieć zablokowane to jest bardzo smutna wiadomość, którą dzisiaj otrzymałem.

r. I. Płaszczyk – ja również w tej sprawie zerwanie tej umowy zablokuje nam fundusze na lata 2016 – 2020 oprócz tego zmuszeni będziemy do zwrot funduszy otrzymanych na remont pomieszczeń z odsetkami gmina traci wiarygodność w działaniu.

P. Komendant – zauważył, iż to w zupełnie innym świetle stawia całość zwrócił się z pytaniem jaki jest czas zakończenia tego projektu.

Burmistrza – czas zakończenia projektu to rok 2018 nie pozostaje nam nic innego jak szukać inne lokalizacji na posterunek policji.  

Przewodnicząca – kwestia zwrotu środków z dofinasowania rzędu 16 tys. zł. na pewno jest to wydatek, ale to jest nic w porównaniu z tym, co gmina może stracić z przyszłych dofinansowań ta wiadomość dotarła do nas dzisiaj i Burmistrz nie był w stanie zorientować się do końca jakie konsekwencje grożą gminie Knyszyn.

P. Komendant może jakieś pomieszczenia znajdą się tutaj w budynku Urzędu.

r. A. Budny – a może pomieszczenia na dole gdzie był ZGKiM, przenieść pracowników na górę może tam.

r. G. Zajkowski – trzeba zastanowić się na spokojnie przemyśleć ponieważ konsekwencje mogą być poważne.

Przewodnicząca – temat otwarty trzeba dowiedzieć się jakie nam grożą konsekwencje.

Burmistrz – dzwoniłem do Bociek to nam zablokuje środki unijne na najbliższe lata, trzeba szukać nowego lokum. Te pomieszczenia na dole wydaje się, że powinny nadawać się na posterunek policji.

Następnie Przewodnicząca zarządziła dziesięciominutową przerwę w obradach sesji celem lustracji pomieszczeń na parterze budynku urzędu (dawnego ZGKiM) pod katem lokalizacji posterunku policji.

Po wznowieniu obrad. Rada kontynuowała punt 2 porządku obrad.
P. Komendant – stwierdził, że jest pełen nadziej bo wg. niego jeżeli chodzi o rozkład tych pomieszczeń wygląda to dużo lepiej niż ta pierwsza propozycja w budynku KOK-u, sama lokalizacji bardziej w centrum też przemawia na tak, tą informację przekazuje dalej do Komendy Wojewódzkiej celem prowadzenia dalszych działań.

Przewodnicząca zauważyła, że Rada jest za odtworzeniem posterunku policji w Knyszynie bo chodzi tutaj o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i sprawa ta będzie pozytywnie załatwiona.

P. kom. Bartosz Lorenc – Komendant Powiatowy Policji w Mońkach poinformował o wdrażany od 1 lipca br. pilotażowym programie „Krajowa Mapa zagrożeń Bezpieczeństwa”, mająca służyć poprawie bezpieczeństwa w konkretnych miejscach wskazanych przez obywateli i tak od jutra każdy obywatel będzie mógł na mapie internetowej zaznaczyć miejsca, które wymagają interwencji policji, która w ciągu trzech dni ma to zgłoszenie sprawdzić i dać informację zwrotną, co się w danej sprawie zrobiło.

Przewodnicząca podziękowała kom. Bartosz Lorenc Komendantowi Powiatowego Policji w Mońkach za udział w sesji. Następnie zamknęła punkt 3 porządku obrad.

 Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad. Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:

r. M. Rogalski:

- czy został rozwiązany i w jaki sposób konflikt klubów sportowych „ Podlasiak” i „Jastrząb”

- zgłosił odnowienie oznakowania na jezdniach przejść dla pieszych ponieważ na niektórych ulicach znaki są już praktycznie niewidoczne  

r. A. Kakareko:

- otrzymała do widomości skargę pani E. M. K. na zachowanie P. M. Łempickiej Wicedyrektor ZSO w Knyszynie zwróciła się z pytaniem jakie czynności zostały podjęte w tej sprawie.

- czy odbył się przetarg na sprzedaż budynku strażnicy przy ul. Szkolnej,

- na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą gminną do wsi Guzy pobocza są porośnięte wysoką trawą, co utrudnia widoczność te pobocza należałoby wykosić.      

r. A. Budny – czy coś wiadomo w sprawie schodów w Rynku jakiś czas temu odbyło się spotkanie ze Starostą, które dotyczyło podziału pasa drogowego w Rynku.

- czy coś wiadomo w sprawie zapadającego się chodnika w Rynku w pobliżu posesji Rynek 12-13.

r. G. Zajkowski:

- zwrócił się z pytaniem w sprawie wcześniej już zgłaszanej a mianowicie chodzi o ustawienie znaku zakazu zatrzymywania się i postoju w rejonie ZSO w Knyszynie przy ul. Białostockiej po jednej stronie ulicy taki znak już stoi, ale samochody zatrzymują się po obu stronach, co stwarza bardzo duże zagrożenie.

- zapadnięte studzienki na ul. Południowej

Przewodnicząca zgłosiła w imieniu r. Z. Niedzielewskigo, który nie mógł być obecny na sesji – wycinkę dwóch lip na ul. Starodwornej,

- na jakim etapie jest budowa oświetlenia na ul. Północnej,

r. I. Płaszczyk

- zgłosiła dwie niepalące się lampy oświetlenia ulicznego na ul. Z. Augusta i Królowej Jadwigi

r. M. Pawlik:

- zwrócił się z pytaniem odnośnie zamiatarki mieszkańcy pytają się czy ona była wypożyczona przejechała dwa razy po ulicach i od tamtej pory jej nie widać, czy ulice będą zamiatane czy mieszkańcy mają to robić jak dotychczas we własnym zakresie.

Innych interpelacji i wniosków nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi, który przedstawił następujące informacje z działalności gminy.

1)                  Zakończono przebudowę dróg gminnych w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Wykonana została przebudowa drogi we wsi Guzy oraz ul. Podlaska i końcowy odcinek ul Goniądzkiej w Knyszynie.

2)                  W porozumieniu z powiatem monieckim wykonano przebudowę odcinka 171 m drogi powiatowej do wsi Guzy.

3)                  Ogłoszono zapytanie ofertowe w celu wyłonienia wykonawców dokumentacji projektowych na przebudowę ulic: ks. Edwarda Junga, Jana Zamoyskiego i Piotra Chwalczewskiego oraz budowę siłowni w Knyszynie.

4)                  We współpracy z powiatem monieckim rozpoczęto budowę chodnika w ul. Władysława Jagiełły w Knyszynie.

5)                  Rozpoczęto procedury ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla wykonania toalety publicznej w budynku Urzędu Miejskiego w Knyszynie z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz wykonania wiaty turystycznej wraz z otoczeniem

6)                  Trwają przygotowania do wykonania audytu energetycznego i dokumentacji projektowej termomodernizacji knyszyńskiego szpitala.

7)                  Wykonano modernizację oświetlenia na LED-owe we wsiach: Kalinówka Kościelna, Ogrodniki, Zofiówka, Chobotki, Czechowizna. Zakup lamp opłacono z funduszu sołeckiego.

8)                  W ramach funduszu sołeckiego zamówiono tablice kierunkowe do posesji w obrębie wsi Jaskra.

9)                  Trwają uzgodnienia z Powiatem Monieckim oraz Gminą Dobrzyniewo w celu budowy ścieżki rowerowej z Knyszyna do Białegostoku. Powiat zlecił wykonanie dokumentacji projektowej na odcinku drogi powiatowej. Gmina Knyszyn planuje wykonanie takiej dokumentacji na swoim terenie do końca 2016 r.

10)              Trwają prace projektowe budowy toalety publicznej w Knyszynie oraz wiaty turystycznej z miejscem ogniskowym w obrębie byłej żwirowni położonej przy Gościńcu.

11)              Wyłoniono wykonawcę opracowania Programu Rewitalizacji dla Gminy Knyszyn. Dokument ten jest niezbędny do aplikowania o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

12)              Zakończono prace remontowe przy mogile indywidualnej żołnierza Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej, położonej na cmentarzu parafialnym w Knyszynie. Całkowity koszt prac wyniósł 2.767,50 zł. Gmina uzyskała dofinansowanie z budżetu Wojewody Podlaskiego w kwocie 1.500 zł, pozostała kwotę pokryło Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne z kwesty przeprowadzonej w ubiegłym roku.

Pytań i uwag ze strony Rady do przedstawionych informacji nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.

 Do pkt. 6  

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad. Pytań i uwag do sprawozdania finansowego gminy Knyszyn za 2015 r. oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2015 r. i sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knyszynie nie wniesiono.  

a)       

r. A. Kakareko – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przedstawiła Opinię Nr 1/16 Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 czerwca 2016 r. w sprawie zaopiniowania wykonania budżetu gminy za 2015 r. (opinia w załączeniu).

b)       

Przewodnicząca przedstawiła Uchwałę Nr II-0321-29/16 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 7.04.2016 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Knyszyna sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2015 r. (kopia w załączeniu).

c)

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2014 r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2015 r. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/135/16). Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.

 Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad

a)       

Przewodnicząca przedstawiła wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Knyszynie w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Knyszyna za 2015 r.
(wniosek w załączeniu).

b)       

Przewodnicząca przedstawiła Uchwałę Nr II-00322-87/16 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 24.06.2016 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Knyszynie wniosku o udzielenie Burmistrzowi absolutorium za 2015 rok.

c)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Knyszyna absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r.           

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/136/16).

Przewodnicząca pogratulowała Burmistrzowi uzyskanego absolutorium i życzył dalszych sukcesów w pracy. Burmistrz podziękował za otrzymane absolutorium i zapewnił iż dołoży wszelkich starań aby ten wynik powtórzyć za rok.

Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 

Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad Podjęcie uchwał w sprawach:

a)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/137/16).

b)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2022. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/138/16).

c)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości. Poinformowała, iż w projekcie uchwały została tylko nieruchomość w Knyszynie na komisji radni otrzymali informację, iż z projektu uchwały zostają wykreślone nieruchomości w Nowinach Kasjerskich. Poprosiła Burmistrza o wyjaśnienie.

P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna poinformował, że w związku z tym, że sprzedaż nieruchomości w Knyszynie przy ul. Szkolnej czyli strażnica i czterech działek nie wchodzi w tej chwili w rachubę z tego względu, że powierzchnia dwóch działek przekracza 0,30 ha i są to działki rolne. Pani notariusz zastrzegła, że może sporządzić akt notarialny tylko wówczas kiedy nabywcą tych działek będzie rolnik w związku z tym przetarg został unieważniony na strażnicę i nieruchomości położone w Nowinach Zdrojach. Zastanawiamy się w jaki sposób ogłosić przetarg aby do sprzedaży doszło.

Pytań i uwag ze strony Rady do projektu uchwały nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/139/16).      

d)      

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych Nr 1398B i Nr 1399B położonych na terenie gminy Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję.

P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna poinformował, że powiat moniecki zamierza ubiegać się o środki z projektu transgranicznego na przebudowę dróg powiatowych. Na terenie naszej gminy w grę wchodzi odcinek drogi powiatowej od ul. Białostockiej do skrzyżowania z gościńcem, następnie odcinek drogi od Poniklicy do wsi Grądy (od asfaltu), dokumentacja na drogę od Zofiówki do Nowin Kasjerskich została opracowana przez gminę i dalej od Nowin Kasjerskich przez Nowiny Zdroje do granicy gminy. Jednym z warunków aby taki wniosek mógł być złożony jest współfinansowanie opracowania dokumentacji i gmina Knyszyn na ten cel przeznacza kwotę 20248 zł.            

Pytań i uwag ze strony Rady do projektu uchwały nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/140/16).    

e)       

Przewodnicząca dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2016 – 2019.

Następnie poinformowała, iż na posiedzeniu Komisji zgłoszony został wniosek o wykreślenie z WPF zadania budowa drogi od ul. Kościelnej w kierunku ul. Legionowej. Wydaje się, że nie jest to zadanie najpilniejsze radni uważali, że są bardziej pilniejsze zadania do wykonania. Projekt uchwały w przedstawionym brzemieniu zostanie poddany głosowaniu z wnioskiem, że na najbliższą sesję zostanie przygotowany projekt uchwały bez tego zadania a środki zostaną przeznaczone na inny cel.

P. J. Chmielewski – Burmistrz Knyszyna stwierdził, że zgadza się propozycją Przewodniczącej.

Pytań i uwag ze strony Rady do projektu uchwały nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVII/141/16).    

              

f)        

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok. Następnie zwróciła się do Skarbnik gminy o przygotowanie na najbliższą sesję tak jak w przypadku WPF zmian w budżecie i wykreślenie zadania budowy drogi od ul. Kościelnej.

Burmistrz zaproponował, że te środki można przeznaczyć na remont pomieszczeń w Urzędzie z przeznaczeniem na potrzeby komisariatu policji w Knyszynie.

Przewodnicząca zauważyła, że jest to słuszna podpowiedź i na to zadanie przyzwolenie Rady na pewno będzie.

Pytań i uwag ze strony Rady do projektu uchwały nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych (w załączeniu uchwała Nr XVII/142/16).    

Przewodnicząca zgłosiła wniosek, że wszystkie środki z wynajmu pomieszczeń w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie muszą wpływać na konto gminy. W uzasadnieniu poinformowała, że w tej chwili wygląda to różnie, co wykazała kontrola przeprowadzona w szkole, środki trafiają zarówno do budżetu gminy jak i na subkonto w szkole lub na konto rady rodziców należy to uregulować i wszelkie dochody powinny trafiać do budżetu gminy. Gmina jako organ prowadzący jeżeli będzie uzasadniony wydatek na pewno przekaże te środki.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem głosowało 10 radnych. Rada przyjęła wniosek. Przewodnicząca zwróciła się do Skarbnik o przygotowanie stosownej uchwały na sesję Rady.      

 Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad      

P. Jarosław Chmielewski - Burmistrz Knyszyna udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.

r. M. Rogalski:

- czy została rozwiązany konflikt klubów sportowych „Podlasiak” i „Jastrząb”.

Dwa tygodnie temu UKS Jastrząb zorganizował ognisko w m. Poniklica, w którym uczestniczyłem było bardzo przyjemnie. Z tego, co zauważyłem klub rozwija się. W chwili obecnej nie mam kontaktu z Prezesem UKS Podlasiak P. C., który przebywa zagranicą, Czekamy na sprawozdanie z realizacji umowy, jeżeli klub nie wywiąże się z umowy będą tego konsekwencje.

- odnowienie oznakowania przejść dla pieszych.

W dniu wczorajszym PZDW odnowił oznakowanie (poziome) przejść dla pieszych na ul. Tykockiej, Rynek, Grodzieńskiej. Wcześniej powiat odnowił oznakowanie na ulicach powiatowych. Sukcesywnie zostanie odnowione również oznakowanie na ulicach gminnych.          

r. A. Kakareko:

- skarga P. K. na zachowanie P. M. Łempickiej Wicedyrektor ZSO w Knyszynie

W chwili obecnej skarga jest rozpatrywana, ale P. Sekretarz jak i Zastępca Burmistrza przebywają na urlopie jak tylko wrócą z urlopu na pewno się tym zajmą.  

Przewodnicząca zauważyła, że sprawa ta toczy się zbyt opieszale i to nie Zastępca Burmistrza czy Sekretarz powinni się tym zająć, ale według właściwości skarga trafiła do Pana, Pan przekazał ją dyrektorowi ZSO i to on jest kompetentny aby skargę rozpatrzyć i zawiadomić Burmistrza oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty jak ta sprawa została załatwiona i tutaj powinien pan interweniować, bo to trwa zbyt długo w ciągu kilku dni powinno to być załatwione.

Burmistrz – jutro zastępca wraca z urlopu i zajmie się tą sprawą.

- przetarg na strażnice.

Odpowiedź udzielona w trakcie sesji, przetarg został unieważniony.    

- wykoszenie poboczy na drodze do wsi Guzy

Dwa dni temu rozpoczęliśmy koszenie poboczy na drogach gminnych. W najbliższych dniach będą koszone pobocza w rejonie Kalinówka Kościelna – Guzy. Chcemy również odkrzaczyć te drogi. Rozpoczęliśmy zbieranie poboczy na drogach gminnych, przy tych pracach korzystamy z usług lokalnego przedsiębiorcy P. A. Grom pobocze zostało zebrane z drogi kadłubowej uzyskany efekt jest bardzo dobry, obecnie rozpoczęły się prace na drodze poprzecznej Grądy – Czechowizna uzyskany urobek z poboczy wykorzystany jest do naprawy dróg gruntowych. W planach jest zakup „skarpówki” do Ostrówka wówczas planujemy wykonanie drogi do Lewoń. Uruchomiony został drugi Ostrówek i jeden będzie wykorzystywany przy budowie chodników a drugi przy pracach na drogach.                  

r. A. Budny:

- podział pasa drogowego w Rynku

Trwają prace geodezyjne zlecone przez powiat. Prawdopodobnie geodeta rozesłał zawiadomienia na spotkania indywidualne z mieszkańcami, prace potrwają jeszcze około dwa – trzy miesiące.            

- zapadnięte chodniki.

Zgłoszenie o zapadniętym chodniki było przekazane telefonicznie teraz wystąpimy z pismem w tej sprawie.

r. G. Zajkowski:

- ustawienie znaku zakazu zatrzymywania i postoju na ul. Białostockiej naprzeciwko szkoły.

W nawale pracy zapomnieliśmy o tym znaku. W przyszłym tygodniu przekażemy zgłoszenie do powiatu i postaramy się żeby znak był jak najszybciej ustawiony.

Przewodniczącej:

- wycinka dwóch lip na ul. Starodwornej

Wniosek na wycięcie dwóch lip zostanie złożony do Starostwa Powiatowego.

- budowa oświetlenia na ul. Północnej

Został ogłoszony przetarg na budowę oświetlenia na ul. Północnej, który został unieważnimy ponieważ kwoty oferowane w przetargu przewyższały znacznie wysokość środków, które mieliśmy przeznaczone na to zadanie, oferty sięgały ponad 80 tys. zł. Dlatego też postanowiliśmy, że gmina zakupi materiały a prace zlecimy indywidualnemu wykonawcy w ten sposób powinniśmy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent środków.    

r. I. Płaszczyk:

- niepalące się dwie lampy oświetlenia ulicznego na ul. Z. Augusta i Królowej Jadwigi.

Zgłoszenie zostanie przekazane dla Pan Purty takie zgłoszeni można kierować bezpośrednio do Pan Purty, który te zgłoszenia przyjmuje i zapisuj i przy najbliższym przyjeździe zwyżki wymienia sukcesywnie niepalące się lampy.

r. M. Pawlik

- prac zamiatarki zbyt rzadko wyjeżdża.

Po okresie zimowym odbyło się gruntowne sprzątanie ulic, trudno jednak oczekiwać, że ulice będą zamiatane, co tydzień tym bardziej że jest to dość kosztowe a gmina dysponuje takim sprzętem jakim dysponuje do pracy z zamiatarką został przystosowany Ostrówek. Myślę, że w ciągu roku będą to maksymalnie trzy sprzątania.    

r. M. Pawlik zwrócił się z pytaniem jak przedstawia się sprawa budowy toru motokrosowego na byłej żwirowni

P. J. Chmielewski – Burmistrz Knyszyna poinformował, iż przedstawicielom stowarzyszenia ofroad Białystok zostały przekazane zalecenia RDOŚ-u maja opracować plan inwestycyjny i uzgodnić go z RDOŚ i aktualnie spraw jest w toku.

Uwag ze strony Rady na udzielone odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad.

 

Do pkt. 10

Przewodnicząca otworzyła punkt 10 porządku obrad wolne wnioski.

Przewodnicząca zachęciła radnych do aktywnego uczestnictwa w obchodach dnia Knyszyna.

P. D. Czerepko sołtys wsi Knyszyn – Zamek zgłosiła, iż na jednej z posesji pojawił się agresywny pies i prosi o interwencję w tej sprawie. Następnie podziękowała Burmistrzowi za udział w obchodach dnia dziecka.

P. S. Kakareko – sołtys wsi Guzy zgłosił:

- na skrzyżowaniu przy wjeździe do wsi rośnie drzewo, które wymaga podcięcia z uwagi na to, że konary utrudniają przejazd ze sprzętem rolniczym,

- wykonanie tablicy informacyjnej z oznakowaniem nr domów na kolonii ponieważ służby typu straż, pogotowie mają problemy z dotarciem do osób potrzebujących pomocy, szukając ich we wsi.

P. M. Hujda – sołtys wsi Jaskra zgłosił, że droga powiatowa do wsi Jaskra jest w bardzo złym stanie.  

Głos zabrał P. C. Pursa, który ponowił swoją propozycję złożoną na ostatniej sesji a mianowicie gmina odstąpi od podatku od lipca do grudnia w zamian stowarzyszenie wymieni stolarkę okienną w świetlicy wiejskiej i siłowni zwrócił się z pytaniem jakiej jest stanowisko Rady w rej kwestii.

Przewodnicząca poinformowała, że ta decyzja nie należy do Rady i wg właściwości przekazała pismo Burmistrzowi.

P. A. Snarski sołtys wsi Czechowizna zgłosił wniosek o wycinkę drzew przy drodze powiatowej do wsi Czechowizna, w przyszłości ta droga ma być asfaltowana i topole, które tam rosną będą niszczyć asfalt.

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, że gmina wystąpi z wnioskiem do powiatu.   Przewodnicząca zamknęła punkt 10 porządku obrad.

 Do pkt. 11

 Przewodnicząca otworzyła punkt 11 porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

Do protokołu z XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XVI sesji głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych.

Rada przyjęła protokół z XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Przewodnicząca zamknęła punkt 11 porządku obrad.


Do pkt. 12

 Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady XVII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.  

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                         

      Przewodniczący Rady Miejskiej

                                  

                Irena Wysocka                    

                                                                                                                    

 

    

                                                            

                              

                

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Knyszyn

Wytwarzający/odpowiadający: Kudzinowski Andrzej

Data wytworzenia: 2016-06-30

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data modyfikacji: 2017-02-14

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2017-02-14