Protokół nr XVI/16 z 25.05.2016 r.

Protokół Nr XVI/16

 

z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 25 maja 2016 r. która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1100 - 1300 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie

- Pani Ireny Wysockiej  

 

 

            Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 13 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).

Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Następnie zaproponowała wprowadzenie do porządku obrad:

- jako pkt. 3 Utworzenie Posterunku Policji w Knyszynie.

- jako pkt. 4 Ocena zasobów pomocy Społecznej za rok 2015 dla gminy Knyszyn.

Innych uwag i wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad z uwzględnieniem poprawek głosowało 13 radnych, a oto jego treść:

  1. Otwarcie obrad XV sesji Rady Miejskiej.
  2. Przedstawienie porządku obrad.
  3. Utworzenie Posterunku Policji w Knyszynie.
  4. Ocena zasobów pomocy Społecznej za rok 2015 dla gminy Knyszyn.
  5. Interpelacje i wnioski radnych.
  6. Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.
  7. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie przebudowy drogi powiatowej nr 1413, do wsi Guzy;

b) określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia na świadczenia usług w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami na terenie Gminy Knyszyn;

c) wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego;

d) dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
  2. Wolne wnioski.
  3. Zakończenie obrad.
  4.  Przyjęcie protokołów z XV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

 

Do pkt. 3

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad. Na wstępie zauważyła, iż samorząd gminy Knyszyn jest przychylny propozycji odtworzenia posterunku policji w Knyszynie, jest deklaracja ze strony Burmistrza w zakresie pomocy w znalezienia lokum. Jesteśmy za tym, żeby ten posterunek w Knyszynie powstał.

Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mońkach mł. insp. Paweł Szyperek, który stwierdził, że on również jest zwolennikiem tego aby posterunek policji w Knyszynie powstał następnie odczytał pismo, które w dniu 19 maja 2016 r. skierował do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w piśmie tym jest informacja o deklaracji pomocy ze strony samorządów Knyszyna i Krypna w odtworzeniu posterunku policji w Knyszynie jak i pomocy w jego utrzymaniu. W piśmie przedstawiono argumenty przemawiające za utworzeniem posterunku policji w Knyszynie między innymi jest to dogodna lokalizacja tj. część budynku KOK. Podkreślił, iż Komenda Powiatowa Policji w Mońkach w pełni popiera ten wniosek. Poinformował, że w ostatni poniedziałek rozmawiał z Komendantem Wojewódzkim Policji między innymi na temat odtworzenia posterunku policji w Knyszynie, wstępnie stanowisko Komendy Wojewódzkiej Policji jest na tak. Odtworzenie posterunku nie leży w gestii Komendanta Powiatowego, my możemy jedynie wnioskować i tyle, co mogliśmy to zostało zrobione. Staramy się o dwa dodatkowe etaty policjantów, z przeznaczeniem na posterunek w Knyszynie byłby to etaty patrolowe, minimalna obsada takiego posterunku to minimum dwóch dzielnicowych, kierownik i dwóch policjantów służby patrolowej. Rola samorządu to zapewnienie dogodnej lokalizacji (obiektu) jego remont i dostosowanie a później partycypacja w kosztach utrzymania.

Ze strony Rady pytania i uwagi dotyczyły:

r. J. Bielski - na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą wojewódzką (ul. Tykocka) dochodzi bardzo często do wypadków drogowych w poprzedniej kadencji Rady był wniosek o oznakowanie na tym skrzyżowaniu przejścia dla pieszych znakiem nad jezdnią niestety zarządca drogi odpowiedział, iż jest to duży koszt i nie ma środków na ten cel.

P. Paweł Szyperek Zastępca Komendanta – uprzedzając dalszą część pytania poinformował, że jest w przygotowywane wystąpienie dotyczące tego skrzyżowania i to pismo będzie skierowane do zarządcy drogi na koniec mają bądź na początku czerwca. Idealnym rozwiązaniem byłaby przebudowa tego skrzyżowania w formie rondo, ale biorąc pod uwagę koszty to trudno tego oczekiwać, niemniej jednak będziemy zabiegać przynajmniej o jego prawidłowe oznakowanie łącznie z oznakowaniem jako punkt niebezpiecznego. Wspomniane oznakowanie przejścia dla pieszych jest jak najbardziej zasadne. Gmina otrzyma do wiadomości to wystąpienie.

r. A. Budny – podobny problem na skrzyżowaniu w Rynku w Knyszynie chodzi o oznakowanie ulic Tykocka i Grodzieńska gdzie często dochodzi do wypadków.

P. Komendant – jest to kwestia zarządcy drogi być może dodatkowe oznakowanie tych dróg będzie bardziej czytelne i może wpłynąć na poprawę sytuację.                       

r. A. Kakareko zauważyła, iż zaniepokoiły ją słowa użyte w piśmie do Komendanta Wojewódzkiego Policji „gmina kryminalnie niebezpieczna”.

P. Komendant – z danych statystyczny za 2015 r. wynika, że gmina Knyszyn i gmina Goniądz zajmują 2-3 miejsce jeżeli chodzi o ilość zdarzeń na terenie powiatu, na miejscu pierwszym jest gmina Mońki. Na zakończenie P. Komendant podkreślił, że stanowisko Komendy Powiatowa Policji w Mońkach jest zdecydowanie na „tak” za utworzeniem posterunku policji w Knyszynie, ale decyzja zależy od Komendy Wojewódzkiej i dalej Komendy Głównej Policji Samorząd może wyrazić swoje stanowisko w formie listu czy uchwały intencyjnej. Jeżeli chodzi o uruchomienie posterunku to należy spodziewać się, że będzie to najwcześniej połowa przyszłego roku.

Przewodnicząca podziękowała P. mł. insp. Pawłowi Szyperek Z-cy Komendanta Powiatowego Policji w Mońkach za udział w sesji dodała, iż samorząd gminy Knyszyn ze swej strony dołoży starań aby ten posterunek policji w Knyszynie powstał. Następnie zamknęła punkt 3 porządku obrad.

 

Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad.  

Do ocena zasobów pomocy Społecznej za rok 2015 dla gminy Knyszyn pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad. Interpelacje i wnioski ze stront Rady zgłosili:

r. Z. Niedzielewski ponowił swój wniosek w sprawie przeglądu przepustów i mostów gminnych i zwrócił się z pytaniem czy cokolwiek było robione w tej sprawie.

Przewodnicząca Rady – poruszyła temat sposobu wykonywania dokumentacji np.: na przebudowę dróg itp. sprawa dotyczy wyboru projektantów, inspektorów nadzoru. Od kilkunastu lat jest z tym problem projektują to najczęściej te same osoby, które są wyłanianie w wyniku zapytania o cenę. Ta dokumentacja bardzo często wykonywana jest niechlujnie zza biurka. Mam taki wniosek czy nie czas byłoby odstawić te osoby. Takim przykładem ostatnio może być sprawa przebudowy drogi we wsi Guzy, dokumentacja była zrobiona zza biurka później podczas wykonywania prac to wszystko wychodzi, co innego jest w projekcie a co innego jest w terenie. Dobrze, że te sprawy zostały naprawione na bieżąco, niestety to się powtarza sukcesywnie mój taki wniosek czy nie podziękować tym osobom, bo są, co do ich pracy zastrzeżenia.                

Innych interpelacji i wniosków ze strony Rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.

 Do pkt. 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad Następnie udzieliła głosu p. K. Chowańskiemu – Zastępcy Burmistrza, który przedstawił następujące informacje z działalności gminy w okresie między sesjami:

  • W dniu 13-04-2016 r. Burmistrz Knyszyna wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji paneli fotowoltaicznych - elektrowni słonecznej o mocy elektrycznej do 1,0 MW wraz z innymi niezbędnymi do jej funkcjonowania obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej na terenie działki o nr geodezyjnym 210/3 (obręb miasta Knyszyna, gm. Knyszyn) z wniosku SOLARPROJEKT s.c. ul. Jodłowa 23, 15-523 Grabówka.
  • W dniu 13.05.2016r. podano do publicznej wiadomości wykaz dotyczący lokalu mieszkalnego Nr 24 o pow. 44,8 m2 w budynku wielomieszkaniowym przy ul. Szkolnej 7 w Knyszynie, przeznaczonego do sprzedaży (na rzecz najemcy). Cena ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego: 68.400,00 zł. Lokal zostanie sprzedany wraz z przynależną piwnicą oraz oddaniem udziału w gruncie w użytkowanie wieczyste.
  • Rozpoczęto czynności mające na celu sprzedaż w drodze przetargu budynku starej przychodni przy SP ZOZ w Knyszynie.
  • 20 maja odbyło się spotkanie Starosty Monieckiego i Burmistrza Knyszyna z właścicielami działek położonych w obrębie ul. Rynek w Knyszynie. Celem spotkania było omówienie spraw dotyczących podziału działek nr 2210/1 i 2210/3 niezbędnego do uregulowania stanu prawnego gruntu zajętego pod drogi powiatowe położone w obrębie Rynku.
  • Trwa przebudowa drogi gminnej wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatowa w Guzach oraz ul. Podlaskiej i ul. Goniądzkiej w Knyszynie. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi 778 m. Roboty wykonuje Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Sp. z o.o. z siedziba w Grajewie. Łączny koszt inwestycji wynosi 525,5 tys. zł, w tym, 50% dofinansowania z krajowego Programy Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.
  • Trwa procedura przygotowywania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w ulicach Północnej, Tykockiej, Zamoyskiego oraz Szkolnej w Knyszynie w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
  • W dniu 13 maja opublikowano zapytanie ofertowe na wykonanie usługi opracowania programu Rewitalizacji dla Gminy Knyszyn. Dokument ten jest niezbędny do aplikowania o środki unijne w ramach Re gionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
  • W dniu 24 maja odbyło się szkolenie informacyjne pt. „Możliwości finansowania działań w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, aktywności lokalnej i wsparcia inwestycji lokalnych 2014-2020 na terenie LGD Puszcza Knyszyńska”.
  • W niedzielę 8 maja odbył się w Knyszynie kolejny, drugi już Maraton Kresowy. Wystartowało w nim 502 zawodników z całej Polski, a także z Litwy i Białorusi.
  • 10 i 11 maja w knyszyńskiej szkole odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędek” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
  • 12 i 13 maja delegacja knyszyńskiego gimnazjum uczestniczyła w IV Ogólnopolskim Zjeździe Szkół rotmistrza Witolda Pileckiego, który odbył się w Morągu i Łącznie.
  • W dniu 17 maja ogłoszono II edycję konkursu „Najładniejszy ogród w Gminie Knyszyn w 2016 r.”
  • Trwają prace przygotowawcze do Dni Knyszyna, które odbędą się 8 i 9 lipca.
  • W dniu 3 kwietnia 2016r. odbyły się XV Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką. W spotkaniach wzięło udział 22 zespołów w tym z Litwy i Białorusi.
  • 8 maja Zespół Knyszynianki uczestniczył w Regionalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Bobrówce. Knyszyn reprezentowała również Pani Regina Świtoń ze swoją poezją.
  • 13 maj odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolaków
  • 15 maja Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji i Zespół Knyszynianki uczestniczyli w Obchodzeniu pół z królewną w Białostockim Muzeum Wsi
  • 23 maja podsumowano diagnozę inicjatyw kulturalnych Gminy Knyszyn w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016 dofinansowanego ze środków Narodowego centrum Kultury. Diagnoza opublikowana zostanie na stronach www. kok.knyszyn.pl. Ogłoszono również konkurs na Inicjatywy lokalne w Gminie Knyszyn, które również zamieszczone będą na stronie www.kok.knyszyn.pl i Facebooku.

Pytań i uwag ze strony Rady do przedstawionych informacji nie zgłoszono Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad. Obrady opuścił r. M. Rogalski w dalszej części obrad sesji uczestniczy 12 radnych.

 Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad Podjęcie uchwała w sprawach, poinformowała, że projekty uchwał były omawiane na posiedzeniu komisji stałych Rady przed sesją.

a)

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie przebudowy drogi powiatowej nr 1413, do wsi Guzy.

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVI/131/16).  

 b)

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia na świadczenia usług w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami na terenie Gminy Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVI/132/16).  

c)

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVI/133/16).  

 d)

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XVI/134/16). Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad

P. K. Bagiński – kierownik referatu udzielił następującej odpowiedzi na interpelację r. Z. Niedzielewskiego dotyczącą przeglądu przepustów i mostów na drogach gminnych.

- Urząd zrobił rozpoznanie cenowe przeglądu stanu przepustów i mostów na drogach gminnych oferta jednej z firm, która odpowiedziała na nasze zapytanie opiewała na kwotę 7 tys. zł netto. Uznaliśmy, że jest to zbyt wysoka kwota i na razie nie zleciliśmy wykonania takiego przeglądu.

r. A. Kakareko – zgłosiła, iż w obrębie wsi Jaskra na drodze dojazdowej do łąk jest uszkodzony przepust, dokładne dane odnośnie lokalizacji przepustu poda telefonicznie.

Obrady opuścił r. S. Połonowski w dalszej części obrad sesji uczestniczy 11 radnych.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza udzielił odpowiedzi Przewodniczącej Rady na interpelację dotyczącą projektantów i inspektorów nadzoru?.

- Wybór wykonawcy dokumentacji czy inspektora nadzoru odbywa się na zasadzie, zapytania o cenę wybiera jest oferta z najniższą ceną.

Przewodnicząca – to już nie chodzi o dokumentację do wsi Guzy od wielu lat obserwuję przy rożnych inwestycjach, że dokumentacja jest robiona zza biurka. Tak dla przykładu dokumentacja na przebudowę Osiedla Z. Augusta okazał się, że brakuje bardzo dużo wjazdów na działki, albo też są one usytuowane w złych miejscach kto traci na tym - gmina, bo nie otrzymała dofinansowania na te brakujące wjazdy i trzeba było pokryć koszt z własnych środków. Kolejny przykład ostatni dokumentacji na przebudowę drogi we wsi Guzy okazało się, że co innego jest w dokumentacji a co innego w terenie. Nic się nie zmienia ten sam projektant ten sam inspektor nadzoru.

Następnie zwróciła się z pytaniem do radnej A. Kakareko czy podczas wykonywania pierwsze warstwy nawierzchni asfaltowej był obecny insp. nadzoru.

r. A. Kakareko stwierdziła, że trudno jej wypowiedzieć się w tej kwestii ponieważ nie była tam cały czas tutaj powinien raczej wypowiedzieć Burmistrz natomiast dysponuje zdjęciami jak wyglądała pierwsza warstw asfaltu na tych zdjęciach widać jak przejeżdżający samochód ściąga (zdziera) pierwszą warstwę asfaltu w wielu punkach, dzwoniła w tej sprawie do Burmistrza, który odpowiedział, ze uczuli P. Bagińskiego w tym kierunku.

P. K. Bagiński – poinformował, że ta sprawa została wyjaśniona ta pierwsza warstwa to była warstwa wyrównawcza w niektórych miejscach bardzo cienka to nie miało wpływu na jakość nawierzchni końcowej.

Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem o nazwiska projektanta dokumentacji i insp. nadzoru na przebudowę tej drogi.

P. K. Bagiński w odpowiedzi poinformował, że projektantem był P. P. Kossakowski – ta dokumentacja była opracowana bardzo dawno temu. Insp. nadzoru był P. Horosz.

,co do osoby projektanta jest skłonny zgodzić się z Panią Przewodniczącą od tamtego czasu nie zlecaliśmy P. Kossakowskiemu opracowywaniu dokumentacji.

Przewodnicząca - za każdym przedsięwzięciem idą nasze pieniądze i one powinny być wydatkowane właściwie w Guzach udało się to wszystko poprawić, ale to wszystko powinno być uzgodnione na etapie projektu a nie na etapie wykonania inwestycji. Ta uwag jest na przyszłość bo gmina planuje duże inwestycje np. droga do wsi: Jaskra, Czechowizna, przebudowę Rynku uczulam na to jak to zostanie zaprojektowane, kto to wykona żeby to się nie powtarzało Gmina raz już poniosła i to niemałe pieniądze na dokumentację przebudowy Rynku, teraz będziemy wykonywać drugi projekt i żeby się potem nie okazało, że co innego jest w projekcie a, co innego w rzeczywistości w terenie.

r. A. Kakareko – zauważyła, że jeżeli chodzi o drogę we wsi Guzy to wydaje się, że gdyby teren był odpowiednio zniwelowany i podsypany to później wykonawca nie kopałby rowów wzdłuż posesji i podsypywał ponownie ponieważ prawdopodobnie warstwa wyrównawcza nie spełniała norm.

P. K. Bagiński – firma zrobiła podbudwę zgodnie z projektem i okazało się, że nie spełnia wymogu i zrobili wymianę gruntu to się zdarza. Firma wymieniła materiał, myślę, że końcowy efekt jest dobry, co do warstwy wyrównawczej mówiłem już. Nie powinniśmy mieć zastrzeż do firmy, że zrobiła badania i wykonała to tak jak należy.

P. J. Chmielewski – Burmistrza Knyszyna zaproponował, że jeżeli jest taka potrzeba to na następną sesję można zaprosić kierownika budowy, czy inspektora nadzoru niech wytłumaczy te niejasności.

Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad wolne wnioski.

r. M. Pawlik – zwrócił się z pytaniem na temat utworzenia toru offroad na terenie byłej żwirowni.

P. J. Chmielewski Burmistrz Knyszyna w odpowiedzi poinformował, iż Urząd wystąpił z pismem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tej sprawie i otrzymaliśmy odpowiedź, że to stowarzyszenie, które chce utworzyć ten tor powinno opracować plan inwestycyjny jak to ma wyglądać, co to ma być i wówczas RDOŚ do tego się ustosunkuje, ale jest realna szansa, że taki tor będzie mógł powstać.

r. A. Kakareko – zwrócił się z pytaniem w sprawie wykonanie chodnika w Ogrodnikach, są tam zaznaczone drzewa do wycinki, czy coś w tej sprawie wiadomo.

P. J. Chmielewski – Burmistrza Knyszyna pozwolenie na wycinkę drzew jest już prawomocne, w najbliższym czasie Starostwo Powiatowe chce przystąpić do wycinki drzew. Jeżeli chodzi o przebudowę chodników w porozumieniu z powiatem to chcemy te prace rozpocząć od 1 czerwca, planowana jest przebudowa chodnika w kolejności: przedłużenie ul. Jagiełły, oraz końcówka ul. Szkolnej w Knyszynie, następnie Ogrodniki i na koniec chodnik w Rynku w Knyszynie. Plany są dosyć ambitne natomiast Gmina ma ograniczone możliwości jeżeli chodzi o ludzi i sprzęt. Stąd też być może na jednej z kolejnych sesji będzie wniosek o przeznaczenie środków na zakup ciągnika z ładowarką przystosowanego do pracy z zamiatarką, która został zakupiona dwa tygodnie temu, na chwilę obecną trudno mówić o kwocie niemniej jednak zakup takiego sprzętu wydaje się niezbędny.

Obrady opuścił r. J. Bielski w dalszej części obrad sesji uczestniczy 10 radnych

Głos zabrał P. Cezary Pursa Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu „Purmia”, który poinformował, że w tym roku stowarzyszenie wymieniło wszystkie okna w zajmowanej przez siebie części na parterze budynku po byłej szkole podstawowej w Zofiówce i ma propozycję dla Rady aby rozważyła możliwość zwolnienia stowarzyszenia z podatku od nieruchomości od miesiąca lipca do końca roku w zamian za to stowarzyszenie wymieni okna na świetlicy oraz siłowni szacunkowy koszt to kwota około 6 tys. zł. Następnie złożył wniosek na piśmie na ręce przewodniczącej Rady.      

Przewodnicząca – zauważyła, iż widać, że stowarzyszenie, które reprezentuje Pan Prezes C. Pursa dba o ten budynek, natomiast jeżeli chodzi o umorzenie podatku to jedynym kompetentnym organem jest Burmistrz do niego należy decyzja o umorzeniu podatku. Na złożony pismo otrzyma pan odpowiedź.  

P. A. Snarski sołtys wsi Czechowizna zgłosił:

- odkrzaczenie drogi gminnej,

- wykoszenie poboczy również na drodze gminnej.

P. J. Chmielewski Burmistrza Knyszyna w odpowiedzi poinformował, że:

- Na drodze gminnej (przy kapliczce) zostały zaznaczone do wycinki drzewa i czekamy na uprawomocnienie pozwolenia. Nawiązana została współpraca z P. Ostrowskim z Tykocina, który dysponuje rębakiem i za około 2 tygodnie przystąpi na naszej gminie do odkrzaczania dróg. Od 1 czerwca rozpoczniemy wykaszanie poboczy na drogach gminnych.

P. R. Kondrakiewicz – Sekretarz Gminy przedstawił wstępną informację na temat tegorocznych obchodów „ Dni Knyszyna” planowany termin imprezy to 8-9 lipca. W dniu 8 lipca odbędzie się tradycyjny turniej piłki nożne, zgłoszenia drużyn radni powinni dostarczyć do 15 czerwca.

P. S. Kakareko sołtys wsi Guzy zgłosił:

- na łące mieszkańca wsi Guzy niebezpiecznie przechylił się słup energetyczny linii wysokiego napięcia, prosi o powiadomienie Zakładu Energetycznego,

- droga na starowiny czy będzie tam coś robione chodzi między innymi o poszerzenie tej drogi.

P. J. Chmielewski – Burmistrz Knyszyna w odpowiedzi poinformował, iż jeżeli chodzi o zgłoszenie dotyczące przechylonego słupa to powinien to zgłosić do Zakładu Energetycznego właściciel nieruchomości, ale z uwagi na zagrożenie przekażemy to zgłoszenie po sesji.

Jeżeli chodzi o drogi gminne to staramy się sukcesywnie własnym sprzętem remontować te drogi wykonaliśmy drogę w Jaskrze, koło rozdzielni tak zwaną kadłubową teraz remontowana jest droga w Ogrodnikach i powoli sukcesywnie chcemy poprawić stan wszystkich dróg.                       

Innych wniosków nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad.

 Do pkt. 10

 Przewodnicząca otworzył punkt 10 porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Do protokołu z XV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XV sesji głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. Rada przyjęła protokół z XV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

Przewodnicząca zamknęła punkt 10 porządku obrad.


Do pkt. 11

Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończył obrady XVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.  

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                             

Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                            

   Irena Wysocka                                                  

                                                                                                                

      

          

 

      

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Knyszyn

Wytwarzający/odpowiadający: Kudzinowski Andrzej

Data wytworzenia: 2016-05-25

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data modyfikacji: 2017-02-14

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2017-02-14