Protokół nr 11/08 z 10 marca

Protokół Nr 11/08

ze wspólnego posiedzenia

Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego:

Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej:

Komisji Rolnictwa Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 10 marca 2008 r. w godz. 1400- 1640

w sali konferencyjne Urzędu Miejskiego w Knyszynie   

pod przewodnictwem Pani - Barbary Teresa Fiedorowicz  

 

 

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji i zaproszeni goście zgodnie z listą

obecności. Na stan 13 członków komisji w posiedzeniu uczestniczy 12. 

Przewodnicząca Rady otworzyła wspólne posiedzenie komisji stałych Rady. Następnie poprosiła o wybór Przewodniczącego obrad i zaproponowała kandydaturę P. B. Fiedorowicz Przewodniczącej Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego

P. B. Fiedorowicz  wyraziła zgodę innych kandydatów nie zgłoszono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za wyborem Pani B. Fiedorowicz na przewodniczącego wspólnego posiedzenia komisji stałych głosowało 12 członków komisji.    

Przewodnicząca B. Fiedorowicz przedstawiła proponowany porządek obrad

Uwag i wniosków do porządku obrad nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 12 członków Komisji, a oto jego treść:

1.       Przyjęcie porządku obrad.

2.       Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Knyszynie
za 2007 r. 

3.       Projekty uchwał w sprawach:

a)      wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce       

b)      wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn  

c)       wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej,

d)      wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn,  

e)      ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Knyszyn,

f)        zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

g)      ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości płynnych i stałych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Knyszynie oraz podmioty posiadające zezwolenia na świadczenia usług na terenie gminy Knyszyn,

h)      planu pracy Komisji Rewizyjnej,

i)        ramowych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie na 2008 r. 

3.       Sprawy różne.

4.       Wolne wnioski.

 

Do pkt. 2

Przewodnicząca otworzyła punkt 2 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu P. A. Roszkowskiej – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knyszynie.

P. A. Roszkowska przedstawiła Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knyszynie za 2007 r. (sprawozdanie w załączeniu).

Uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 2 porządku obrad.

 

Do pkt. 3

 

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad. Projekty uchwała w sprawach:     

 

a)      wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce       

Burmistrz przedstawił negatywne postanowienie Podlaskiego Kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkoły Podstawowej w Zofiówce (kopia w załączeniu).   

P. G. Marecka zauważyła, iż to rozstrzygnięcie P. Kurator jest co najmniej dziwne. Dodała, iż słyszała wypowiedź P. Kurator w Polskim Radio Białystok , iż w dwóch przypadkach argumentem przemawiającym za zamknięciem szkół były łączone klasy i brak zaplecza sportowego dotyczyło to między innymi gminy Gródek. Następnie P. Marecka poinformowała, iż między innymi dlatego, że jej mąż pochodzi z Zofiówki jest nachodzona przez mieszkańców a szczególnie przez jednego Pana, który jak nie przyjeżdża to wydzwania do tego stopnia, że potrafi się pytać w sposób bezczelny kto jak głosował.

P. S. Ciołko zauważył, iż głosowanie jest jawne i każdy radny ma prawo głosować według swojego przekonania.

Przewodnicząca zauważyła, iż z tego uzasadnienia wynika, że między innymi jak dzieci przeszłyby z Zofiówki do tych dwóch szkół to „zginą w molochu wielkich klas”.  A przecież klasy w Kalinówce i Knyszynie nie są takie wielkie. Kolejna sprawa na spotkaniu z rodzicami czy to w innych rozmowach żaden z rodziców nie wspomniał o nauczycielach. A w tej chwili jest szansa, że ci nauczyciele mogą znaleźć pracę. Dodała, iż podziela zdanie zawarte w propozycji uzasadnienia do zażalenia na postanowienie Kuratora. Zwróciła uwagę, iż dzieci z małych szkół bardzo często są wyobcowane trzeba ogromu pracy i poświęcenia aby były w stanie znaleźć się w nowej sytuacji kiedy trafiają do gimnazjum. Bardzo często nie radzą sobie z podstawowym funkcjonowaniem w grupie.                                    

 P. S. Ciołko zauważył, iż Kurator może bronić szkoły nie ma natomiast wzmianki o tym, że gmina musi dokładać do tej szkoły, a przecież nie jesteśmy w stanie dokładać co roku większe pieniądze

P. G. Marecka zwróciła uwagę na fakt, iż w uzasadnieniu napisano, iż nie są znane dalsze losy zatrudnionych nauczycieli, co nie jest prawdą ponieważ były na ten temat rozmowy mówiono również o tym na tej sali w obecności P. Dyrektor Szkoły, iż nie był zabezpieczony tylko jeden etat pozostali nauczyciele mieli zapewniona pracę.

P. J. Andraka zaproponował zaprosić Kuratora na sesję Rady i niech wówczas wytłumaczy się z tego, co napisał w uzasadnieniu.

Burmistrz dodał, iż uzasadnienie Kuratora do postanowienia jest jednostronne i w znacznej części tekst pochodzi z petycji rodziców, przepisane są całe zdania. Każdą  decyzję powinny poprzedzać argumenty za i przeciw i decydować te, które przewyższają natomiast tutaj tego nie ma. Wypunktowane są argumenty za np.:

- wystarczająca ilość komputerów - trudno aby w kilkuosobowych klasach brakowało komputerów,

- przestronne korytarze do prowadzenia wf.  W pozostałych szkołach korytarze są jeszcze bardziej przestronne,

- łączenie klas pierwszy przypadek żeby kurator uznał taki argument za korzystny dla uczniów

- dobrze wyposażona biblioteka to znaczy, że w pozostałych szkołach biblioteki są źle wyposażona, co jest oczywistą nieprawdą

- gorsze warunki dla uczniów w innych szkołach. Jest to oczywisty absurd. W Knyszynie dzieci z nauczania zintegrowanego są oddzielone i nie ma kontaktu z uczniami np.: z liceum      

- podobnie klasy 4 – 6. Zmianowość dotyczy tylko i wyłącznie dzieci z nauczania zintegrowanego i nie obejmie dzieci dojeżdżających, które chodzą na pierwszą zmianę. Dowóz dzieci z Zofiówki już się częściowo odbywa natomiast 30 minut oczekiwania na lekcje to chyba nie jest dużo.

- mała liczba dzieci i można dostosować proces dydaktyczny – proces dydaktyczny nie jest indywidualnym nauczaniem przy 3 – 4 uczniach. MEN przyjmując podstawowy model kształcenia zakłada 24 osobowe klasy jako najbardziej optymalne. W Kalinówce Kościelnej najmniejsza klasa to 17 uczniów pozostałe 19 – 21 uczniów. W Knyszynie jest podobna sytuacja i przyjście do poszczególnych klas po 1 – 2 uczniu tego nie zmieni.

- centrum kulturalne wsi. Przy zamknięciu szkoły nie ma przeciwwskazań aby ten obiekt służył mieszkańcom.

- żaden z nauczycieli nie nabywa uprawnień do przejścia na emeryturę. Podkreślamy, iż jest to młoda kadra i ma możliwość podjęcia pracy w pozostałych szkołach. O tym również Kuratorium nie wspomina.

P. J. Bielski stwierdził, iż jego zdaniem mieszkańcy za późno zostali poinformowani o tej decyzji nie zostali do tego przygotowani. Oprócz troski o dzieci mieszkańców bardzo interesuje los budynku szkoły. Trzeba było znacznie wcześniej zacząć rozmowy z ludźmi.

P. G. Marecka zauważyła, iż zarzuty o tym, że jest za późno są przesadzone. Należało podejść do tego logicznie a nie bić pianę. Wypowiedzią rodzica z Zofiówki – reputacja szkoły w Knyszynie została nadszarpnięta. Mieszkańcy powinni działać aby wspólnie wypracować możliwość dalszego funkcjonowania budynku szkoły na potrzeby mieszkańców.   

P. A. Klimowicz stwierdził, iż jako radny z tego terenu będzie głosował przeciw likwidacji szkoły. Każdy po przeczytaniu tych wszystkich dokumentów będzie raczej przeciw funkcjonowaniu tej szkoły. Natomiast rodzice nie są doinformowani nie widzą o co chodzi. Tłumaczenie przez niektóre osoby dla rodziców też jest błędne. Nie było wyjaśnione rodzicom konkretnie i o co chodzi z tym budynkiem, jak będzie wyglądał dowóz. Może wówczas zmieniliby zdanie nawet jeżeli było to powiedziane raz to do tych ludzi to nie dotarło. Dopóki do tych ludzi nie dotrze, że likwidacja szkoły to jest lepiej dla dzieci oni i tak będą mówić, że to jest złe. 

P. I. Dzięgielewska zwróciła się z pytaniem, ile było spotkań z mieszkańcami.

Burmistrz wyjaśnił, iż zgodnie z procedurą odbyło się spotkanie z radą pedagogiczną nie było żadnych uwag, drugie spotkanie było z rodzicami. Natomiast wcześniej bodajże trzy lata temu odbyło się spotkanie z rodzicami. Wówczas dyrektorem był P. Śledziewski po tym spotkaniu wprowadzono pewne oszczędności w szkole doszło do łączenia klas  i przy 60 uczniach wówczas wynik finansowy szkoły zamknął się na 0.  Burmistrz dodał, iż wcześniej padło pytanie kto pytał o pracę i do tej pory pytało dwie osoby i to nie będące nauczycielami. Natomiast nauczyciele w tej sprawię się nie zwracali mają też świadomość, że ta praca jest może być problem z jednym nauczycielem nauczania zintegrowanego.

P. A. Klimowicz zaproponował zorganizowanie jeszcze jednego spotkania z rodzicami oraz odrębnego spotkania z mieszkańcami i spróbować przedstawić jeszcze raz wszystkie argumenty.

Przewodnicząca zauważyła, iż należałoby wnieść zażalenie na postanowienie kuratora jak również spotkać się ponownie z rodzicami.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały  w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce                                                                                                

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 8 członków komisji, 1 głosował przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji 

                                                        

b)      wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn  

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn  

Burmistrz wyjaśnił, iż dotyczy to ogłoszenia przetargów na dwa lokale użytkowe znajdujące się w KOK to jest kawiarni oraz gabinetu fryzjerskiego.

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.     

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji. 

 

c)       wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej,

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawiewyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej 

Burmistrz wyjaśnił, iż mieszkanka w bloku przy ul. Szkolnej nr 5 zwróciła się o sprzedaż dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego. Aby przeznaczyć ten lokal do sprzedaży potrzebna jest zgoda Rady.

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.    

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji. 

   

d)      wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn, 

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn 

Burmistrz wyjaśnił, iż dotyczy do działki o pow. 20 m2 dzierżawionej pod kiosk.

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.    

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji. 

   

e)      ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Knyszyn,

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Knyszyn

P. I. Dzięgielewska zwrócił się z pytaniem w projekcie uchwały nie ma zapisu, iż z wyżywienia mogą korzystać nauczyciele czy to znaczy, że nauczyciele nie korzystają ze stołówki.      

P. U. Puławska inspektor ds szkolnictwa wyjaśniła, iż Rada musi ustalić cenę za posiłek dla uczniów można oczywiście ustalić w tej uchwale również cenę posiłków dla nauczycieli byłaby to na pewno cena wyższa. Natomiast z tego, co jest wiadomym P. Puławskiej to nikt z nauczycieli z takich posiłków oficjalnie nie korzysta. W przypadku uczniów odpłatność jest tylko za koszt samych produktów nie są wliczane inne koszty tak to jest uregulowane przepisami prawa. Natomiast nauczyciele powinni ponosić wszystkie koszty posiłku. Dodała, iż projekt uchwały konsultowała z dyrektorami i potwierdzili oni, iż jest zgodna ze stanem rzeczywistym.

Burmistrz poinformował, iż kontaktował się telefonicznie  z dyrektorem ZSO w Knyszynie, który poinformował, że w ZSO w Knyszynie są nauczyciele, którzy korzystają z posiłków. Zaproponował odłożenie projektu uchwały na kolejną sesję Rady i uzupełnienie uchwały o stawkę opłaty dla nauczycieli.

Komisja przychyliła się do wniosku Burmistrza.                              

f)        zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

P. S. Purta – Zastępca Kierownika ZGKiM przedstawił komisji zestawienie kosztów. Poinformował, iż stawki taryf obowiązują przez okres 1 roku obecne obowiązują do 31 marca. Proponuje się utrzymanie ceny wody na dotychczasowym poziomie tj. 1,41 zł za m3 oraz podwyżkę ceny ścieków o 7 gr. tj. 2,62 zł za m3. Wzrost ceny spowodowany jest wzrostem kosztów w przypadku ścieków spowodowany jest to głównie wzrostem ceny energii elektrycznej.        

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.    

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji. 

 

g)      ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości płynnych i stałych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Knyszynie oraz podmioty posiadające zezwolenia na świadczenia usług na terenie gminy Knyszyn,

Burmistrz zaproponował przełożenie projektu uchwały na kolejną sesję z uwagi na to, iż Kierownik ZGKiM nie mógł być obecny na dzisiejszym posiedzeniu komisji z uwagi pilne sprawy osobiste.  

Komisja przychyliła się do wniosku Burmistrza.

  

h)      planu pracy Komisji Rewizyjnej,

P. I. Dzięgielewska Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przedstawiła propozycję planu pracy Komisji Rewizyjnej.

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.    

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji.

 

i)        ramowych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie na 2008 r. 

Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady przedstawili propozycje planu pracy poszczególnych Komisji.     

Pytań i uwag ze strony komisji nie zgłoszono.    

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 12 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 12 członków Komisji

Przewodnicząca zamknęła punkt 2 porządku obrad.

 

Do pkt.3 

 

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.

Burmistrz przedstawił pismo w sprawie dofinansowania zakupu samochodów na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Mońkach.

w zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem o dofinansowanie zakupu samochodu na potrzeby KP Policji w Mońkach głosowało 0 członków komisji, przeciw 0, 12 wstrzymało się od głosu.

Burmistrz przedstawił podanie P. Adama Snarskiego zam. Brzozowa gmina Jaświły o przekazanie budynku po byłej poczcie położonej we wsi Kalinówka Kościelna. Budynek ten jest własnością gminy natomiast grunt należał do rodziny Państwa Snarskich.          

Poinformował, że jeżeli wartość budynku przekracza wartość gruntu to gmina może wystąpić o zasiedzenie. Nie ulega wątpliwości, że grunt jest własnością P. Snarskich  i w takim przypadku właściciel może wystąpić o rozbiórkę budynku bądź przekazanie nieodpłatnie w tym przypadku zwrócił się o przekazanie nieodpłatnie. Dwa lata temu budynek był wyceniony na kwotę około 2500 zł.  Obecnie wartość tego budynku będzie jeszcze mniejsza.

Komisja pozytywnie zaopiniowała przekazanie tego budynku P. A. Snarskiemu.                      

Burmistrz poinformował, iż w Knyszynie na ul. Tykockiej za stacją CPN w stronę cmentarza  pozostały słupy po nie funkcjonującej od kilkudziesięciu lat linii energetycznej tych słupów jest 12, we wsi Zofiówka również pozostało 3 słupy wpłynęła oferta na rozebranie tej linii nieodpłatnie w zamian za słupy.

W zarządzony głosowaniu jawnym Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała ofertę. Za głosowało 12 członków komisji.

Burmistrz poinformował, iż województwo podlaskie pozyskało środki na utworzenie tak zwanych wiosek internetowych. W województwie takich wniosków ma być zrealizowanych 16 w tym jeden na terenie gminy Knyszyn. W ramach wniosku można pozyskać 10 zestawów komputerów plus pełne wyposażenie biurowe. Gmina ma zapewnić lokal. Warunkiem jest to, iż ma to funkcjonować przez okres 5 lat. Padła propozycja lokalizacji w Kalinówce Kościelnej gmina nie dysponuje odpowiednim lokalem, ale w rozmowie z Księdzem Proboszczem uzgodniono, iż parafia użyczy odpowiednie pomieszczenie w domu parafialnym. Niezbędne do wykonania są parce adaptacyjne w tym pomieszczeniu. Wydatki ze strony gminy to jest koszt remontu kwota około 5 tys. zł. w zamian możliwość pozyskania sprzętu i wyposażenia na kwotę około 100 tys. zł.   

W zarządzonym głosowaniu jawnym za lokalizacją „wioski internetowej” we wsi Kalinówka Kościelna głosowało 12 członków komisji. 

 

Burmistrz poinformował, iż uzgodnione są prace dotyczące remontów chodników na terenie gminy Knyszyn:

Droga wojewódzka 671

- odcinek Rynku od postoju TAXI do budynku UM w Knyszynie,

- dalsza część ul. Grodzieńskiej.

Drogi powiatowe

- odcinek od Poczty Polskiej do Komisariatu Policji,

- odcinek od rogu ul. Grodzieńskiej do OSP w Knyszynie,

- odcinek prawej strony wsi Wojtówce (nowy krawężnik, płytki z odzysku)

Drogi gminne

- dokończenie stanowiska Nr 1 przystanku autobusowego,

- odcinek ul. Goniądzkiej od OSP w Knyszynie do Banku oraz za ul. Jagiellońską.

   P. J. Bielski zaproponował rozważenie możliwości wykonania chodnika na Placu Jana Pawła II na odcinku od krzyża do cmentarza. Zwrócił się o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Następnie P. Bielski poruszył sprawę rozbiórki domu P. Filipczuków te ruiny domu po pożarze stają już od kilkunastu lat jest to naprzeciw Kościoła w centrum Rynku jest to rudera, którą należy jak najszybciej rozebrać.

Burmistrz zauważył, że gdyby to była własność P. Celiny Filipczuk nie stanowiłoby to problemu. Ta nieruchomości ma 4 współwłaścicieli i stoi na gruncie prywatnym.   

 

Innych uwag i wniosków ze strony Komisji nie zgłoszono.

Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad Przewodnicząca zakończyła wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej, Rolnictwa Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Protokółował:                          

Andrzej Kudzinowski                                                     Przewodniczący Komisji

 

Barbary Teresa Fiedorowicz                           

Metryka strony

Udostępniający: Sekretarz Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2010-01-11

Data modyfikacji: 2010-01-11

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2010-01-11