Protokół z XXVII sesji Rady Miejskiej

Protokół Nr XXVII/09

 

z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 29 września 2009 r.

która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego

w Knyszynie w godz. 1400 – 1600 pod przewodnictwem

Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie

- Pani Ireny Wysockiej

 

           

            Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XXVII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 13 radnych w sesji uczestniczy 10 radnych co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).

Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca przedstawiła proponowany porządek obrad. Następnie poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust.1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Przewodnicząca zwrócił się z zapytaniem czy są  propozycje zmian do porządku obrad.

Burmistrz zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad jako pkt. 6 rozpatrzenie propozycji porozumienia pomiędzy Powiatem Monieckim a gminą Knyszyn

Innych propozycji zmian do porządku obrad nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 10 radnych, a oto jego treść:

1.       Otwarcie obrad XXVII sesji Rady Miejskiej.

2.       Przedstawienie porządku obrad.

3.       Interpelacje i wnioski radnych.

4.       Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.

5.       Przedstawienie wniosku mieszkańców ulicy Goniądzkiej.

6.       Rozpatrzenie propozycji porozumienia pomiędzy powiatem monieckim a gminą Knyszyn.

7.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      dokonania zmian w budżecie gminy na 2009 r.

b)      upoważnienie Burmistrza Knyszyna do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu Pt. „Przebudowa drogi gminnej Nr 104771B, od drogi krajowej Nr 65 do wsi Czechowizna” oraz współfinansowania projektu w ramach „Narodowego Programu przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”,

8.       Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych

9.       Wolne wnioski

10.   Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Miejskiej.

11.   Zakończenie obrad.

 

Do pkt. 3

 

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.

Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:

r. J. Andraka

– zgłosił wniosek o ujęcie w budżecie gminy na 2010 r. przebudowy drogi gminnej do wsi Jaskra,

r. J. Bielski

zgłosił:

-          potrzebę załatania dziur na ulicy Szkolnej przy posesji P. Rowgało

Przewodnicząca:

-          w dniu 28.08.2009 r. na poprzedniej sesji mówiłam, że zgłosił się do mnie mieszkaniec ulicy Starodwornej, który zamierza wykonać ogrodzenie na swojej posesji cytuję z protokołu poprzedniej sesji. W pobliżu wspomnianej posesji znajduje się odwodnienie ul. Starodwornej i Łąkowej wykonane przez powiat. W dalszej części ta droga należy do gminy. Te wody odprowadzane są do rowu, którego część znajduje się zdaniem Pana Niedzielskiego na jego posesji i zamierza on ten odcinek zasypać i wówczas mogą być zalane sąsiednie działki.

-          Na poprzedniej sesji zgłaszałam również niebezpieczny wyjazd z ul. Nowej szczególnie na ul. Łąkową. Tą sprawę zgłaszał do mnie mieszkaniec P. W. Golc. W rejonie tego skrzyżowania doszło już do kilku wypadków. Otrzymałam odpowiedz, że odnoście skrzyżowania: ul. Grodzieńska, Nowa i Łąkowa Urząd wystąpi do Zarząd Dróg w Białymstoku o przeprowadzenie kontroli tego skrzyżowania. A jeżeli chodzi o zgłoszenie Pana Niedzielskiego to zapewniono mnie że pracownik Urzędu ustali szczegóły, dziś rozmawiałam z zainteresowanym mieszkańcem, który powiedział że nikt się sprawą nie zainteresował co dalej z tą sprawą?

Przewodnicząca udzieliła głosu mieszkańcowi Knyszyna P. Zygmuntowi Żur.

P. Z. Żur zwrócił się z pytaniem dlaczego dla jego teściowej nie przedłużono dzierżawy

ziemi, o którą się ubiega. Dodał, że  nie uzyskał uzasadnienia odmowy

Przewodnicząca poinformowała, że to Urząd powinien udzielić Panu wyczerpującą odpowiedz. Następnie zwróciła się z pytaniem czy zainteresowanemu była udzielona odpowiedź.  

Innych interpelacji i wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.  

 

Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi. Burmistrz przedstawił następujące informacje z działalności gminy za okres między sesjami:

-          przygotowano wniosek o dofinansowanie modernizacji drogi gminnej do wsi Czechowizna w ramach tzw. schetynówki

-          na ukończeniu są prace związane z realizacja projektu „Przebudowa ulic w Knyszynie”  na osiedlu Zygmunta Augusta. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.     

-          trwa remont sali gimnastycznej małej oraz zaplecze tej sali na świetlicę i przejście na sale dużą – prace wykonuje firma „EDMA” termin zakończenia prac 31.10.2009

-          na ukończeniu jest modernizacja drogi rolniczej dojazdowej do miejscowości Knyszyn – Zamek wykonawcą jest Spółdzielnia Kółek Rolniczych

-    Trwają prace przy adaptacji zabytkowego budynku przy ulicy Kościelnej 6 w Knyszynie na potrzeby izby regionalnej wykonawcą jest firma „BUDROBUT” termin wykonania inwestycji to 08.12.2009 r. Zadanie otrzymało dofinansowanie w wysokości 75% kosztów kwalifikowalnych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie „Odnowa i rozwój wsi”.

-    trwa remont sali widowiskowej w Knyszyńskim Ośrodku Kultury w Knyszynie     

      wykonawcą jest firma „DELTA”. Zadanie otrzymało dofinansowanie w wysokości 75%  

     kosztów kwalifikowalnych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju

     Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie „Odnowa i rozwój wsi”.

-          w dniach 22-29.09.2009 w ZSO w Knyszynie i ZS w Kalinówce Kościelnej przeprowadzany jest nabór na dodatkowe zajęcia w ramach programu „Otwieramy drzwi. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Knyszyn” projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach społecznego funduszu społecznego

-          wykonywany jest remont chodnika w Knyszynie na ulicy Legionowej po lewej stronie

-          ustawiono wiaty przystankowe dla dzieci na koloni wsi Jaskra przy drodze powiatowej

-          wykonywano podsypywanie równanie dróg gminnych

-          trwają prace przy zbieraniu dokumentacji osiedla niepodległości ul. Królowej bony

-          trwa realizacja projektu „Bądź pewna i niezależna” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury

-          w najbliższą niedziele odbędzie się turniej gmin w Dobrzyniewie Dużym o Koronę Królewskiego Podlasia o godz. 13:00

-          w związku z modernizacją szlaku kolejowego będzie prowadzony podział ruchu na przejazdach kolejowych oraz planujemy pomiar ruchu na Osiedlu Niepodległości i ulicy Polnej w związku z w przygotowywanym projektem

-          zapraszam na szkolenie, które odbędzie się w Urzędzie dotyczyć będzie „Kluczowe elementy agrotechniki w uprawie roślin energetycznych przeznaczonych do produkcji bioenergii”

Przewodnicząca zgłosiła uwagę dotyczącą inwestycji na Osiedlu Zygmunta Augusta. Po dzisiejszych opadach deszczu zauważalne są zadolenia w asfalcie, które nie są duże ale w dwóch miejscach występują pokaźne kałuże chodzi o skrzyżowanie ulicy Radziwiłłówny z Jagiellońską przy krzyżu papieskim oraz na końcu ulicy Mickiewicz  przy posesji państwa Wałuszko.

Burmistrz w odpowiedzi stwierdził, że przedstawił informacje, że kończą się prace na Osiedlu Zygmunta Augusta i przyległych ulicach nie oznacza, to że prace zostały odebrane akurat dziś były wizytowane te ulice był wykonawca, kierownik budowy. I rzeczywiście w dniu dzisiejszym po opadach stwierdzono te usterki również na ul. Z. Augusta są dwie sprawy, które wymagają inwentaryzacji i pomiarów geodezyjnych. W dniu wczorajszym geodeci rozpoczęli pracę. Rozliczenie projektu ma nastąpić do końca października.    

Innych pytań i uwag do przedstawionych informacji ze strony Rady nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 

Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad.

Burmistrz przedstawił wniosek mieszkańców ul. Goniądzkiej w Knyszynie z dnia 23 września w sprawie propozycji zgłoszenia ul. Goniądzkiej do modernizacji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2010 podpisany przez 140 osób.

r. A. Pietlukiewicz zwrócił się z pytaniem, co jest punktowane najwyżej w składanym wniosku w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i ile punktów może otrzymać droga do Czechowizny, która jest przyjęta do złożenia wniosku i czy ma ona większe czy też mniejsze szanse na powodzenie w stosunku do ul. Goniądzkiej.

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, iż najwyżej punktuje się trzy elementy: połączenia siedzib władz gminnych, powiatowych, połączenia dróg wyżej kategorii. Kolejny plus jeżeli występują ciągi piesze (chodniki) i trzecie jeżeli występuje oznakowanie poziome i pionowe. Są to trzy podstawowe kryteria, które wpływają na ocenę wniosku, a ile punktów otrzyma dany wniosek tego nikt nie wie ponieważ każdy wniosek jest oceniany przez powołaną komisję i niezależnych ekspertów. Rzeczywiście w mediach pojawiła się informacja że, w tym roku można składać dwa wnioski. Natomiast na posiedzeniu Związku Gmin Wiejskich  była przedstawiana informacja Zarządu Województwa, że będzie rozpatrywany tylko jeden wniosek ponieważ rozpatrywanie większej ilości wniosków spowoduje wydłużenie całej procedury.

r. G. Okrasiński stwierdził, iż jego zdaniem nie ma sensu składać dwóch wniosków ponieważ w takim wypadku droga do wsi Czechowizna nie będzie miała żadnych szans. Dodał, iż jego zdaniem należy trzymać się przyjętego planu inwestycji przewidzianych do realizacji w gminie.

r. I. Dzięgielewska zwróciła się z pytaniem w którym roku była asfaltowana ul. Goniądzka.

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, że ul. Goniądzka była asfaltowana w dwóch etapach pierwszy odcinek do posesji P. Rafałko był wykonany prawdopodobnie w 1992 r. Natomiast pozostała część do drogi krajowej była wykonana w 1994 i z uwagi na brak środków polano wówczas tylko jedna warstwę asfaltu.

r. A. Pietlukiewicz zauważył, iż taki wniosek który został złożony przez mieszkańców ul. Goniądzkiej mogliby złożyć mieszkańcy prawie wszystkich miejscowości w gminie ponieważ praktycznie poza Knyszynem nie ma prawie nigdzie dróg o nawierzchni asfaltowej. Stan tej drogi to luksus w porównaniu do innych dróg gminnych. Czy gminę stać na to aby robić tą samą drogę kilka razy kiedy pozostałe drogi nie są doprowadzone do jakiegoś niezbędnego minimum. W Knyszynie jest też inna droga ul. Południowa, która nie była nigdy robiona.

r. G. Marecka stwierdziła, iż jako radna popiera wniosek mieszkańców. Ulica Goniądzka jest ulicą przelotową. Po dzisiejszych opadach deszczu nie da się przejść po stronie nieparzystej ulicy, co można sprawdzić, trzy studzienki są w opłakanym stanie i grożą zawaleniem.  Mieszkańcy o remont tej ulicy starają się już drugą kadencję Rady i są tym zmęczeni i zdesperowani. Wyszły dwie propozycje jedna, że mieszkańcy wystąpią do Rady o przedstawienie o dofinansowanie tego projektu a jeżeli nie uzyska on akceptacji to żeby tą drogę zamknąć i zrobić jako lokalną z dojazdem do posesji. Druga sprawa to mieszkańcy zaczną pisać podania z ekspertyzą oto, że na niektórych posesje budynki są uszkodzone poprzez zalewanie notoryczne stojąca wodą na ulicy. Mając takie potwierdzenie będą ubiegali się o odszkodowanie od miasta. Takie są wypowiedzi mieszkańców to też radna przekazuje i zostawia do rozstrzygnięcia Radzie.    

r. J. Andraka zauważył, że ta ulica była robiona 15 lat temu natomiast we wsi Jaskra droga żwirowa 18 lat temu była tylko dosypywana. Mieszkańcy mają większe problemy, przejeżdżają tamtędy samochody ciężarowe z drzewem i niszczą drogę a wiosną i jesienią swoim samochodem trudno przejechać tą drogą i to trwa od lat.

r. I. Dzięgielewska zauważyła, iż na to zagadnienie trzeba spojrzeć całościowo rozumie niedogodności mieszkańców ul. Goniądzkiej niemniej jednak jest to droga o nawierzchni asfaltowej. Natomiast na wsi praktycznie wszystkie drogi mają nawierzchnię żwirową. Wydaje się, że w pierwszej kolejności należy utwardzić te drogi tym bardziej, że co roku wydaje się dużo z budżetu na równanie i podsypywanie tych dróg a i tak efekt tych prac jest krótkotrwały. Wydaje się, że priorytetem powinno być utwardzanie dróg żwirowych.

r. S. Ciołko przypomniał, iż w roku ubiegłym była praktycznie opracowana dokumentacja na ul. Goniądzką. Wówczas zwracał się do Rady aby rozważyć możliwość złożenia wniosku i zwracał uwagę, że wówczas nie miało to nic wspólnego z opracowaniem dokumentacji na drogę do wsi Czechowizna. Prawdopodobnie to zadnie byłoby już wykonane. A tak wracamy do początku mamy dwa wnioski i dofinansowanie może uzyskać projekt, który uzyska więcej punktów.

r. I. Dzięgielewska zauważyła, iż należy zadać pytanie czyj to był pomysł, żeby opracować dokumentację na ul. Goniądzką. Wówczas powinna była być dawno opracowana dokumentacja na drogę do wsi Czechowizna, można było również opracować dokumentację na drogę do innej wsi. Natomiast ta dokumentacja powstawała bez zgody Rady i pomimo braku środków w budżecie na jej opracowanie.                 

P. A. Snarski – sołtys wsi Czechowizna stwierdził,  iż mieszkańcy wsi czekają od 25 lat na asfaltową drogę, a teraz znowu próbuje się to odsunąć w czasie.

Burmistrz odniósł się do wcześniejszych wypowiedzi radnych i przypomniał, że w roku ubiegłym nabór wniosków był ogłoszono na około 6 tygodni przed jego zamknięciem. Po oficjalnym zawiadomieniu o naborze wniosków Burmistrz zwrócił się do Przewodniczącej Rady, wówczas Przewodnicząca zaproponowała zwołanie Komisji Rady, ale w tym czasie nie były znane koszty tego zadnia nie było nic, co można było wówczas przedstawić radnym. Dlaczego wybrano ul. Goniądzka – rozważano wówczas różne możliwości, ale każda zmiana nawierzchni czy to z brukowej czy żwirowej na asfaltową wymagała wydanie decyzji środowiskowej ze wszystkimi pozwoleniami na co nie było czasu. Na ul. Goniądzkiej była nawierzchnia asfaltowa nie było potrzeby wydawania decyzji środowiskowej było można zmieścić się w terminie. Po szybkim opracowaniu projektu został on przedstawiony Radzie na sesji. Wracając do ubiegłego roku to wszystkie wówczas złożone prawidłowo wnioski otrzymały dofinansowanie. Gminy wykonały już te zadania i na dzień dzisiejszy tego problemu u nas również prawdopodobnie by już nie było.

Przewodnicząca przypomniała, iż batalia o opracowanie dokumentacja na drogę do wsi Czechowizna trwa już drugą kadencję i w roku ubiegłym powinna była być już dawno opracowana i wówczas można też było bez problemu złożyć wniosek na tą drogę. Pojawiła się później informacje że przepadły pieniądze pomimo tego, że nie był jeszcze złożony wniosek na ul. Goniądzką. Nawierzchnia na tej ulicy wymaga naprawy, ale należy przypomnieć, iż te zadolenia powstały na skutek prac związanych z budową kanalizacji. Gmina nie była w stanie wyegzekwować od wykonawcy należytej naprawy. Radny poprzedniej kadencji przypominał stale o tej usterce a później okazało się, że nie ma zabezpieczono środków finansowych od wykonawcy na naprawę nawierzchni tej ulicy.

Głos zabrał mieszkaniec ul. Goniądzkiej P. K. Chowański, który stwierdził, że nie chce aby wniosek dotyczący ul. Goniądzkiej poróżnił mieszkańców. Prawdą jest, iż tych dróg i ulic wymagających remontów jest bardzo dużo i trudno mieć za złe mieszkańcom poszczególnych ulic czy też wsi, że walczą w swoim interesie. To, że ktoś ma złą drogę nie znaczy, że ja też mam mieć złą drogę jeżeli chodzi o ul. Goniądzką to czas ten remont zakończyć. Następnie zwrócił się z pytaniem czy jeżeli gmina złoży jeden wniosek na drogę do wsi Czechowizna to czy jest 100% pewność, że ten wniosek uzyska dofinansowanie i czy to oznacza, że z każdej gminy ma przejść po jednym wniosku czy też nie ma takiej pewności, a jakie są szanse jeżeli będą złożone dwa wnioski.

P. K. Bagiński – Kierownik Referatu Infrastruktury i Promocji stwierdził, iż w tym roku w schetynówce konkurencja będzie bardzo duża ponieważ praktycznie wszystkie gminy przygotowały wnioski a niektóre po dwa podobnie powiaty. Obawia się, że jeżeli zostanie złożony tylko jeden wniosek i to dosyć słaby ponieważ jest to droga prowadząca do wsi, nie jest to żaden ciąg drogowy to szanse na dofinansowanie będą nieduże. Składając dwa wnioski podnosimy szanse, że cokolwiek dostaniemy. Nie należy robić konkurencji pomiędzy ul. Goniądzką a Czechowizną tylko postarać się zdobyć środki dla gminy. Z informacji uzyskanych z Urzędu Wojewódzkiego wynika, że gmina może złożyć dwa wnioski wskazując ten pierwszy. Tutaj Rada mogłaby wskazać, który wniosek jest priorytetowy. Natomiast pewności, że którykolwiek wniosek przejdzie nie ma żadnych. Dofinansowanie może uzyskać tylko jeden wniosek z gminy.

r. J. Bielski zauważył, iż jego zdaniem najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie złożenie dwóch wniosków. Jednocześnie Rada powinna wskazać wniosek wiodący.

r. A. Pietlukiewicz zwrócił się  z pytaniem kiedy w trakcie pisania wniosku okazało się, że ta droga może nie do końca spełnia ogłoszone kryteria i ten wniosek może być słaby. Dlaczego wówczas nie przyjęto zgłoszonej wcześniej propozycji przebudowy innej drogi w Knyszynie tj. ul. Południowej.

Burmistrz wyjaśnił, iż informacja że gminy mogą w tym roku składać dwa wnioski pojawiła się bodajże około miesiąc temu. Ta ulica nie do końca ma uregulowane sprawy własnościowe poza tym w całości jest to droga powiatowa a więc wymagało to porozumienia z powiatem. A powiat nie był tym zainteresowany podobnie jest wspólnym wykonaniem drogi do wsi Czechowizna, co również nie zyskało zainteresowania powiatu.

P. R. Sidorski – Zastępca Burmistrza zauważył, iż trwająca od dłuższego czasu dyskusja do niczego nie prowadzi. Kluczową informację przedstawił P. Bagiński, że Rada przy dwóch wnioskach powinna określić, który z wniosków jest priorytetowy.

Przewodnicząca zamknęła dyskusję. Następnie zarządziła głosowanie nad wnioskiem kto jest za tym żeby złożyć jeden wniosek dotyczący przebudowy drogi do wsi Czechowizna.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem głosowało 6 radnych, 1 radny głosował przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Rada przyjęła wniosek.

Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.

 

Do pkt 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad.

Burmistrz poinformował, że Powiat Moniecki zwróci się z propozycją  zawarcia porozumienia dotyczącego przebudowy drogi powiatowej Nr 1414B Krzeczkowo od drogi Nr 1412B Kropiwnica – Kalinówka Kościelna  do drogi nr 1404 B zlokalizowanej na terenie gminy Mońki. Planowany całkowity koszt realizacji inwestycji to kwota 5.129.000,00 zł. (kopia projektu porozumienia w załączeniu). Następnie Burmistrz zwrócił się do Rady o wyrażenie opinii odnośnie porozumienia.  

Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem jaki odcinek tej drogi znajduje się na terenie naszej gminy.

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, iż w całości ta droga położona jest na terenie gminy Mońki. Dodał, iż zawarcie porozumienia wiąże się z deklaracją wsparcia finansowego tej inwestycji.

P. K. Bagiński w imieniu Zarządu Powiatu poinformował, iż Zarząd ma świadomość, że ta droga nie przebiega przez teren gminy Knyszyn dlatego też liczy na symboliczne dofinansowanie chodzi tutaj raczej o zwiększenie szans tego wniosku poprzez partnerstwo pomiędzy samorządami.

r. I. Dzięgielewska zwróciła się z pytaniem czy wniosek na tą drogę ma być składany w ramach schetynówki i na jakie jeszcze drogi powiat zamierza złożyć wnioski.

P. K. Bagiński poinformował, że powiat zamierza łącznie złożyć trzy wnioski na przebudowę dróg. Oprócz wspomnianej drogi wnioski mają jeszcze dotyczyć przebudowy drogi na terenie gminy Jaświły oraz tak zwany Carski Trakt przebiegający przez gminy Trzcianne i Goniądz. W przypadku obu tych wniosków gminy partycypują w kosztach przebudowy tych dróg z tym, że te drogi przebiegają przez te gminy. 

Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad wnioskiem o zawarcia porozumienia z Powiatem Monieckim na dofinansowanie przez gminę Knyszyn zadania pod nazwą przebudowy drogi powiatowej Nr 1414B Krzeczkowo od drogi Nr 1412B Kropiwnica – Kalinówka Kościelna  do drogi nr 1404 B.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za zawarciem porozumienia nie głosował żaden radny, 9 radnych głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych.

Rada nie przyjęła wniosku.

Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.

 

Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad. Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      dokonania zmian w budżecie gminy na 2009 r.

 

P. B. Płońska – Skarbnik gminy przedstawiła i omówiła proponowane zmiany w budżecie gminy.

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w  sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2009 r.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 10 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVII/174/09).

 

b)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie  upoważnienie Burmistrza Knyszyna do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu Pt. „Przebudowa drogi gminnej Nr 104771B, od drogi krajowej Nr 65 do wsi Czechowizna” oraz współfinansowania projektu w ramach „Narodowego Programu przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”.

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 9 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XXVII/175/09).

Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 

Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.

Burmistrz udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych:

r. J. Andraka:

- Zgłoszony przez radnego wniosek o przebudowę drogi do wsi Jaskra od strony Kalinówki Kościelnej potraktowany będzie jako wniosek do projektu budżetu na 2010 r.

Przewodnicząca zauważyła, iż wobec powyższego wniosek ten powinien zostać przegłosowany przez Radę.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem o ujęcie budżecie gminy na 2010 r. przebudowy drogi do wsi Jaskra od strony Kalinówki Kościelnej głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych.

Rada przyjęła wniosek.

r. J. Bielskiemu:

- zadolenia na ulicy Szkolnej jak i ul. Grodzeńskiej powstały na skutek awarii i obowiązek naprawy spoczywa na ZGKiM w przypadku ul. Grodzieńskiej ta dziura została naprawiona masą asfaltową przez firmę wykonującą asfaltowanie na Osiedlu Z. Augusta. Zabrakło wówczas masy asfaltowej na naprawę na ul. Szkolnej. Dlatego też ta naprawa będzie wykonana we własnym zakresie przez ZGKiM przy użyciu  suchej masy.

Przewodniczącej:

- Urząd wystąpił do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Rejon Dróg w Sokółce w dwóch sprawach jedna dotyczyła usunięcia zadoleń znajdujących się na drodze wojewódzkiej nr 671 w m. Knyszynie przy ul. Grodzieńskiej 27. Druga w sprawie niebezpiecznego wyjazdu w m. Knyszyn z ul. Nowej na drogę wojewódzką nr 671. Pismo wysłano 11 września.

- Jeżeli chodzi o odwodnienie ul. Starodwornej i Łąkowej to w tej sprawie Burmistrz osobiści rozmawiał z Kierownikiem Powiatowego Zarządu Dróg w Mońkach na miejsce miał przyjechać przedstawiciel Zarząd Dróg. W najbliższym czasie wspólnie z powiatem skontaktujemy się z Panem Niedzielskim.

P. Zygmuntowi Żur.

Po Komisjach Rady zgodnie z sugestią pracownik Urzędu P. M. Fiedorowicz dokonała oględzin przedmiotowej nieruchomości i ustaliła, iż działka jest użytkowana rolniczo. Ta informacja była przedstawiona na Komisji Rewizyjnej czy też ostatnie sesji Rady.

Urząd udzielił również odpowiedzi na piśmie P. Jadwidze Semeran, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat wymagana jest zgoda organu stanowiącego dlatego też projekt stosownej uchwały został przedłożony pod obrady sesji Rady Miejskiej jednak, że radni nie wyrazili zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy z uwagi na powyższe podanie nie podlega pozytywnemu rozpatrzeniu. W dniu 12 września wpłynęło pismo zatytułowane odwołanie podpisane przez P. Z. Żura, który w imieniu teściowej P. Jadwigi Semeran przebywającej w Stanach Zjednoczonych wnosi sprzeciw przeciwko wypowiedzeniu umowy dzierżawy gruntów stanowiących własności gminy Knyszyn. Grunty te były dzierżawione przez teściów P. Żura przez okres około 50 lat. Ziemia ta była przez ten okres uprawnia. Zwrócił się również o pisemne uzasadnienie tej decyzji.

Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem jaka jest dalsza procedura w tej sprawie w związku ze złożonym pisemnym odwołaniem.

Burmistrz wyjaśnił, że P. Żur składając odwołanie w imieniu teściowej powinien przedstawić upoważnienie. Osoba reprezentująca kogoś musi mieć stosowne upoważnienie do tych czynności.

Przewodnicząca wyjaśniła, iż podanie P. J. Semeran było przedstawione przez Burmistrza na Komisjach Rady. Rada sugerowała się tym, że ponad osiemdziesięcioletnia kobieta od lat przebywająca zagranicą osobiście tego nie wykonuje.

P. Z. Żur stwierdził, iż on tą ziemię uprawia.

Przewodnicząca kontynuując dodała, iż w związku z tym, że kończy się ta umowa dzierżawy trzeba to w jakiś sposób uregulować. Pan Żur, który to użytkuje powinien złożyć podanie umotywować to tym, że użytkuje to od lat i wówczas Rada zastanowi się czy bezpośrednio nie wydzierżawić tego Panu.

r. J. Bielski zauważył, iż na posiedzeniu Komisji rozważano wówczas możliwość przeznaczenia do sprzedaży tej nieruchomości.

Przewodnicząca stwierdziła, iż wówczas nie widziano kto jest użytkownikiem tej nieruchomości i jeżeli ta nieruchomość nie zostanie wydzierżawiona to będzie mogła być przeznaczona do sprzedaży.                                                                                                                                        

P. Z . Żur zwrócił się z pytaniem czy jeżeli zwrócę się z prośbą o dzierżawę działki gminnej to uzyskam na nią zgodę?

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, że P. Żur może złożyć podanie. Obecnie tej ziemi nie możemy sprzedać, gdyż brak na tą działkę księgi wieczystej. Można to uregulować, sukcesywnie zakładane są księgi wieczyste na poszczególne działki. Na kolejnej sesji jeżeli wpłynie podanie, będzie można rozpatrzyć możliwość dzierżawy działki przez Pana Żura.

Pytań ze strony Rady do udzielonych odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 

Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad. Wolne wnioski.  

P. J. Wojtulewicz sołtys wsi Nowiny Zdroje zwrócił się o naprawę drogi w Nowinach Kasjerskich, ta droga jest naprawdę w bardzo złym stanie.

Burmistrz poinformował, że jeżeli chodzi o drogę w Nowinach Kasjerskich to jest ona w stanie krytycznym. Cały czas były rozmowy członka zarządu ze starostą w sprawie tej drogi. Ja nawet przedstawiałem Państwu, że będzie robiona dokumentacja przez powiat między innymi na drogę do wsi Nowiny Kasjerskie, niestety kończy się to tylko na rozmowach.  We wsi został zlikwidowany przepust w związku z tym nie ma odpływu wody, jak jest wiosna i jesień droga jest praktycznie nieprzejezdna. Mieszkaniec Nowin wystąpił do Nadleśnictwa z prośbą o partnerstwo przy naprawie drogi niestety bez rezultatu. Nowe przepisy mówią, że przebudowa drogi może być współfinansowana, ale musi być pozytywna opinia miejscowego Nadleśnictwa. Ja tej opinii nie widziałem, ale podobno była ona negatywna.

Spotkaliśmy się z Wicestarostą w Nadleśnictwie w sierpniu odbyła się rozmowa jednak nie było osoby, która się tym zajmuje. W najbliższym czasie będzie opracowywany projekt budżetu, powiat też będzie przyjmował propozycje do budżetu na 2010 rok. Tą drogę trzeba zgłosić do powiatu. Rozpatrywaliśmy czy jest możliwość przekazanie funduszu sołeckiego na drogi, ale okazało się że jest to niemożliwe  bo drogi są gminne a nie sołtysów.

r. M. Wojtulewicz zauważyła, że drogi były niedawno równane między innymi droga Zofiówka - Nowiny, ale obecnie są one są nieprzejezdne. We wsi Nowiny Kasjerskie droga jest pokryta dziurami, pod koniec wsi jest mosteczek tam jest jak koryto.

Burmistrz zauważył że nazbierało się szereg uwag, co do stanu dróg powiatowych. Na następną sesję trzeba zaprosić Starostę.

Przewodnicząca zaproponowała, co zresztą już kiedyś radna Marecka proponowała, aby zrobić taką sesję wyjazdową popatrzeć po drogach poboczach przyjrzeć co dzieje się w terenie.

Burmistrz zaproponował aby taki wyjazd odbył się na komisjach Rady. Później będzie możliwa dyskusja i przedstawienie wniosków na sesji.

Przewodnicząca potwierdziła, że jest to dobra propozycja.

Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad. 

 

Dot. pkt. 10

 

Przewodnicząca otworzyła punkt 10 porządku obrad.

Do protokołu z XXVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XXVI sesji głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych.

 

Do pkt. 11

 

Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady XXVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                         Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                       

    Irena Wysocka  

Metryka strony

Udostępniający: Sekretarz Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2010-01-11

Data modyfikacji: 2014-12-17

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2010-01-11