Protokół z XXII sesji Rady Miejskiej

Protokół Nr XXII/09

 z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 30 marca 2009 r.która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1430 - 1600 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie - Pani Ireny Wysockiej  

 

Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 12 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokółu).

Po otwarciu pkt. 2” Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca przedstawiła proponowany porządek obrad. Kontynuując Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust.1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Przewodnicząca zwrócił się z zapytaniem czy są propozycje zmian do porządku obrad. Ze strony Rady uwag i propozycji zmian do porządku obrad nie zgłoszono. Przewodnicząca zaproponowała wprowadzenie do porządku obrad w punkcie 7 Podjęcie uchwał w sprawach: następujących projektów uchwał w sprawach:

- ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn.

- określenia, zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn,

- wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Powiatu Monieckiego

Burmistrz wniósł aby wyżej wymienione projekt uchwał przyjąć w pkt. 7 odpowiednio w kolejności a, b, c.

Innych propozycji zmian i uwag do proponowanego porządku obrad nie wniesiono:   

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 12 radnych, a oto jego treść:   

1.       Otwarcie obrad XXII sesji Rady Miejskiej.

2.       Przedstawienie porządku obrad.

3.       Spotkanie z przedstawicielem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Mońkach.

4.       Informacja na temat dróg powiatowych na terenie gminy Knyszyn. 

5.       Interpelacje i wnioski radnych. 

6.       Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.

7.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn.

b)      określenia, zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn,

c)       wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Powiatu Monieckiego

d)      przyjęcia i zatwierdzenia Planu odnowy miejscowości Knyszyn,

e)      zatwierdzenia Planu odnowy miejscowości Kalinówka Kościelna,

f)        zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego długoterminowego

g)      dokonania zmian w budżecie gminy na 2009 r.   

8.       Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych. 

9.       Wolne wnioski.

10.   Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Miejskiej.   

11.   Zakończenie obrad.

 

Do pkt. 3

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad. Następnie o zabranie głosu poprosiła Pana Romualda Rulkiewicza przedstawiciela Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Mońkach

P. Romuald Rulkiewicz przedstawił Radzie informacje ogólne o działalności KRUS. Następnie omówił działalność prewencyjną prowadzoną przez KRUS a polegająca na organizowaniu spotkań, szkoleń, konkursów. Zwrócił się z apelem do sołtysów o zmobilizowania rolników ze swoich miejscowości w celem zorganizowania takiego konkursu na terenie gminy Knyszyn na rzecz poprawy bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym polegającego na wykonaniu konkretnego zadnia poprawiającego stan bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.                  

Pytań ze strony Rady nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.

 

Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad. Następnie o zabranie głosu poprosiła Pana Bolesława Wysockiego Kierownika Wydziału Dróg Starostwa Powiatowego w Mońkach      

Pan Bolesław Wysocki poinformował, iż Kierownikiem Wydziału Dróg jest od stycznia bieżącego roku jeżeli chodzi o stan dróg powiatowych jest on niezadowalający. Wydział Dróg zajmuje się bieżącym utrzymaniem dróg a więc: likwidacją dziur, odkrzaczaniem, równaniem, podsypywaniem oraz zimowym utrzymaniem dróg. Poinformował, iż od najbliższej środy na ulice i drogi powiatowe wysłana zostanie równarka. Na terenie powiatu takich dróg jest około 100 km. Kolejnym zadaniem, które będzie realizowane przez Wydział Dróg to dowiezienie w miarę możliwości pospółki żwirowej na drogi. Jeżeli chodzi o inwestycje to Burmistrz Knyszyna zgłosił następujące propozycje:

- przebudowa chodników i wjazdów na ul. Rynek od ul. Grodzieńskiej do Starodwornej,

- wykonanie chodnika i wjazdów od ul. Tykockiej do Kościelnej,

- wykonanie dokumentacji na przebudowę drogi Nowiny Kasjerskie,

- wykonanie dokumentacji ul. Południowej w Knyszynie,

- dokończenie budowy ul. Starodwornej,

- wykonanie odcinka chodnika we wsi Wojtówce,

- wykonanie nawierzchni we wsi Zofiówka od drogi wojewódzkiej.

Zakres prac, które będą realizowane w bieżącym roku zostanie ustalony na spotkaniu Wójtów Burmistrz ze Starostą, które ma odbyć się 2 kwietnia. Podział środków finansowych na ten rok kształtuje się w graniach roku ubiegłego. Na przebudowę ul. Jagiełły w Knyszynie powiat przeznacza kwotę 314892 zł. Wydział dróg dysponuje 10 pracownikami i dwoma samochodami typu Żuk i tym potencjałem wydział dróg stara się wykonywać w miarę możliwości prace na drogach powiatowych.

Ze strony Rady głos zabrali:

r. J. Andraka zauważył, iż w wymienionych zadaniach inwestycyjnych nie ma wymienionej drogi do wsi Jaskra a należałoby ją ująć w zadaniach inwestycyjnych. Wspomniana droga powiatowa na odcinku żwirowym miała być podsypana w roku ubiegłym, co nie zostało do końca zrealizowane, naprawy wymaga przepust przed wsią oraz zadolenie przy posesji nr 14.

Zwrócił również uwagę na zły stan drogi Chobotki – Ogrodniki. Dodał, iż proponuje aby po wykonanych pracach dokonać wspólnego odbioru z przedstawicielami Rady.

P. B. Wysocki stwierdził, iż wszystkie drogi powiatowe będą równane, a najgorsze odcinki w miarę możliwości podsypane. Niemniej jednak Wydział Dróg dysponuje małymi środkami finansowymi bo po odliczeniu wydatków na zimowe utrzymanie dróg pozostaje na cały rok kwota około 400 tys. zł. za tą kwotę należy zapewnić równanie dróg, bieżące remonty wszystkich dróg powiatowych oprócz inwestycji.

P. S. Kakareko sołtys wsi Guzy zgłosił pilną potrzebę podsypania drogi do wsi Guzy oraz od wsi Guzy w kierunku wsi Dudki drogi te od dawna nie były podsypywane przez powiat.

P. I. Sadowska sołtys wsi Poniklica zgłosiła potrzebę podsypania oraz równania drogi Knyszyn – Poniklica.

Przewodnicząca Rady zaproponował Kierownikowi Zarządu Dróg aby odbiór prac na drogach powiatowych na terenie gminy Knyszyn obywał się z udziałem przedstawiciela gminy, Rady oraz sołtysa z danej wsi ponieważ jakoś prac wykonywanych na drogach powiatowych pozostawiał wiele do życzenia.

P. B. Wysocki stwierdził, iż nie widzi przeszkód aby wspólnie dokonywać odbioru prac a wręcz przeciwnie widzi korzyści.

r. W. Klim zaproponował aby również zakres prac a więc miejsca gdzie te drogi mają być podsypane ustalać wspólnie z udziałem radnego i sołtysa z danej miejscowości a później wspólnie odbierać te prace.

P. B. Wysocki stwierdził, iż jest za tego typu rozwiązaniem.

r. A. Klimowicz zgłosił potrzebę zebrania nadmiaru urobku z pobocza na drodze przed wsią Zofiówka sprawę tą zgłasza do powiatu już od około 2 lat. Zgłosił również powstałe ponownie zadolenie na przepuście koło P. Klimowicza.

P. B. Wysocki poinformował, iż w dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym ma odbyć się przetarg na maszynę do ścinania poboczy. Jeżeli taki sprzęt zostanie zakupiony to wówczas będzie można przystąpić do usuwania poboczy przy drogach żwirowych a taka sytuacja występuje praktycznie na każdej drodze.

r. M. Wojtulewicz zwróciła się do Kierownika o odkrzaczenie poboczy praktycznie na wszystkich drogach powiatowych. W okresie zimy była odkrzaczana droga Zofiówka - Nowiny Kasjerskie prace to nie zostały dokończone również jakość wykonanej pracy pozostawia wiele do życzenia. Jako przykład dobrze wykonanej pracy podała drogę Knyszyn – Mońki.                                        

P. A. Snarski – sołtys wsi Czechowizna poinformował, iż w roku ubiegłym była odkrzaczana droga do wsi Czechowizna i prace zostały wykonane bardzo dobrze.

r. M. Wojtulewicz stwierdziła, iż w planowanych pracach remontowych P. Kierownik wymienił  dokończenie ul. Starodwornej – ułożenie chodnika. Nie było wzmianki o wykonaniu przepustu – odwodnienia na tej ulicy sprawa ciągnie się od lat podczas asfaltowania ul. Strodwornej zlikwidowano przepust i każdy opad deszczu powoduje to, iż trudno w tym miejscu przejechać czy też przejść ulicą. Radna zwróciła się aby w końcu zająć się tą sprawą i problem ten rozwiązać.

P. B. Wysocki wyjaśnił, iż przedstawiając zakres prac do wykonania na drogach powiatowych nie mówił, iż będzie to wykonane a jedynie, że są to propozycje P. Burmistrza i to jest jeszcze do ustalenia pomiędzy Burmistrzem a Starostą.

P. M. Toczydłowski sołtys wsi Grądy zwrócił się w sprawie drogi Poniklica – Knyszyn. W roku ubiegłym na niektórych fragmentach ta droga była podsypana złym urobkiem i jej stan jest jeszcze gorszy jak przed podsypaniem. Zwrócił się do Kierownika aby zadbać o podsypanie tej drogi właściwym urobkiem. Jest to droga z której korzystają mieszkańcy kilku miejscowości oraz Nadleśnictwo i może Starostwo Powiatowe powinno wystąpić o dofinansowanie remontu tej drogi do Nadleśnictwa z racji tego, iż samochody wywożące drewno z lasu bardzo często korzystają z tej drogi.

P. A. Zabielski sołtys wsi Wodziłówka zgłosił, że droga z Poniklicy do Nowin Kasjerskich jest praktycznie nieprzejezdna samochodem.

P. M. Wysocki sołtys wsi Nowiny Kasjerskie zgłosił, że droga we wsi Nowiny Kasjerskie (w centrum wsi) jest nieprzejezdna powstałym tam bardzo głębokie zadolenia i kierowcy żeby przejechać w tym miejscu jadą chodnikiem.

Burmistrz odniósł się do wcześniejszych wypowiedzi Kierownika, w których przedstawia, że praktycznie wszystko zależy od Burmistrza tak jakby Zarządu Dróg nie było albo tylko wykonywał wnioski Burmistrza  a tak nie jest w trakcie roku są zgłoszenia, są interpelacje przesyłane z gmin. Zarząd Dróg przez cały rok monituje i zajmuje się bieżącym utrzymaniem dróg oraz remontami. Od dwóch lat rzeczywiście przyjęto zasadę, że zamierzenia inwestycyjne na drogach powiatowych są konsultowane i uzgadniane z Gminą. Niemniej jednak są to  zadania Starosty i Powiatu, które realizuje Zarząd Dróg.

P. J. Wojtulewicz sołtys wsi Nowiny Zdroje zgłosił potrzebę podsypania i równia drogi za leśniczówką koło P. Rutkowskich.

Przewodnicząca podsumowując dyskusję stwierdziła, iż tych zgłoszeń jest bardzo dużo ponieważ drogi są w fatalnym stanie czy to powiatowe czy gminne opóźnienia w tej dziedzinie sięgają lat w porównaniu z innymi gminami gdzie w większości są drogi asfaltowe. Natomiast u nas jak, co roku jest problem równania, podsypywania żwirówek i dróg gruntowych środków finansowych na te zadania jest bardzo mało a efekty tych prac są znikome. Następnie Przewodniczą zaproponowała powołanie kilkuosobowej Komisji składającej się z radnych plus sołtys z danej miejscowości. Komisja ta zajmowałaby się odbiorem prac wykonanych na drogach powiatowych. Kierownik Wydziału Dróg zgłaszałby do Urzędu wykonane prace i wówczas wspólnie z udziałem komisji odbywałby się odbiór tych prac.

Rada pozytywnie zaopiniował propozycję Przewodniczącej i ze strony Rady do udziału w komisji zgłoszono:

r. J. Andrakę,

r. A. Klimowicza,

r. J. Bielskiego.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za powołaniem Komisji do odbioru prac na drogach w wyżej wymienionym składzie osobowym głosowało 12 radnych.

r. J. Andraka zwrócił się do Kierownika Zarządu Dróg, iż podobno w dokumentach Starostwa droga powiatowa z Jaskry figuruje jako droga utwardzona.

Innych pytań i uwag nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 

Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad.

Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:

r. A. Klimowicz:

- zgłosił potrzebę uporządkowania wysypiska nieczystości we wsi Zofiówka.

r. J. Bielski

- zgłosił potrzebę zrobienia porządków i sprzątnięcie przed świętami placu Jana Pawła II.
Przewodnicząca:

- zgłosiła sprzątnięcie placu zabaw na ul. Jagiellońskiej. Zwróciła się do Kierownika ZGKiM o zwrócenie uwagi na sprzątnięcie placu targowicy ponieważ część śmieci z targowiska wiatr przemieszcza na plac zabaw.

Innych interpelacji i wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.

 

Do pkt. 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.

Burmistrz przedstawił następujące informacje z bieżącej działalności gminy za okres między sesjami:

- w dniu 11 marca 2009 r. ogłoszono przetarg na najem lokalu w budynku przystanku autobusowego przy ul. Rynek w Knyszynie. Termin składania ofert upłynął 24 marca. Nie wpłynęła żadna oferta. Ogłoszono kolejny przetarg za symboliczną złotówkę. Termin składania ofert do 10 kwietnia.

- unieważniony został przetarg na sprzedaż nieruchomości we wsi Wojtówce. Było spore zainteresowanie nieruchomością. Rozbieżności wynikały na temat granic. Dlatego też przetarg został unieważniony i należy wskazać granice nieruchomości bądź zapisać w przetargu, że wskazanie granic odbędzie się na koszt kupującego.

- Podpisano umowę z firma Budomost Sp. z.o.o na wykonanie nawierzchni drogi gminnej we wsi Guzy. Termin wykonania inwestycji do końca czerwca. Niemniej wykonawca chce przystąpić do pracy jak najszybciej.

- Ogłoszono otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2009 r. Termin składania ofert mija 3 kwietnia 2009 r.

- w dniu jutrzejszym zostanie złożony wniosek na remont domu po Pani Piaseckiej przy ul. Kościelnej oraz modernizację sali widowiskowej w KOK.

- w dniu 4 kwietnia mija termin składania wniosków na remonty w szkołach ze środków  z Rezerwy Ministra Edukacji narodowej i Sportu będzie złożony wniosek na ZSO w Knyszynie                                          

- zamówiono 6 dodatkowych kompletów pojemników do segregacji odpadów. W chwili obecnej nie ma jeszcze takich zestawów w dwóch miejscowościach.

- Została podpisana umowa pomiędzy Gminą a Moniecką Spółdzielnią Mleczarską na użyczenie lokalu w punkcie skupu mleka we wsi Guzy. Lokal będzie przeznaczony do celów kulturalno – społecznych. Również została podpisana zgoda na przeprowadzenie remontu w lokalu w kwocie około 1500 zł.

- W miesiącu kwietniu zostaną uruchomione roboty publiczne zgłoszono 8 osób wstępnie zostały one zaakceptowane. Pracownicy ci będą zatrudnieni na okres 6 miesięcy.

- w dniach 12- 15 marca w KOK odbyły się Warsztaty Pieśni Wielkopostnej z udziałem uczestników ze Stowarzyszenia Tratwa z Olsztyna. Warsztaty zakończono wspólnymi śpiewami pieśni wielkopostnych w kościele parafialnym w Knyszynie podczas przeglądu Pieśni Wielkopostnej oraz w miejscowościach Zofiówka i Zabiele podczas Drogi Krzyżowej odprawianej przez mieszkańców tych wsi.         

Pytań i uwag do przedstawionych informacji z bieżącej działalności gminy za okres między sesjami nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.

Następnie zarządziła 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Po wznowieniu obrad o godz. 1530. Rada przystąpiła do realizacji kolejnych punktów porządku obrad      

 

Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad. Podjęcie uchwał w sprawach:

a)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn.

Przewodnicząca poinformowała, iż projekty uchwał były omawiane na wspólnym posiedzeniu Komisji stałych Rady.      

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/146/09)

 

 

b)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia, zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn,

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/147/09)

 

c)        

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Powiatu Monieckiego

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/148/09)

 

d)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia i zatwierdzenia Planu odnowy miejscowości Knyszyn,

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXI/149/09)

 

e)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu odnowy miejscowości Kalinówka Kościelna,

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/150/09)

 

f)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego długoterminowego

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/151/09)

 

g)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2009 r.   

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 12 radnych.
W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXII/152/09)

 Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 

Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.

Burmistrz udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych:

- Wszystkie interpelacje dotyczyły generalnie porządków wiosennych i posprzątania po zimie. Praktycznie od jutra Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Knyszynie przystąpi do prac porządkowych zarówno na placu Jana Pawła II jak i placu zabaw oraz innych nieruchomości należących do gminy. Wszystkie wysypiska będą porządkowane jak co roku. Gro tych prac porządkowych będzie wykonanych w przeciągu tych dwóch tygodni okresu przedświątecznego. Niezależnie od tego będą prowadzone prace na drogach polegające na równaniu oraz podsypaniu urobkiem, prace te w przeciągu około 2 – 3 tygodni powinny być zrealizowane. Wykonawcą będzie ZGKiM jak również firma, która wygrała przetarg na utrzymanie dróg.

Pytań i uwag do przedstawionych odpowiedzi na interpelacje i wnioski nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 

Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad. Wolne wnioski.

P. M. Grom sołtys sołectwa kol. Lewonie zwrócił się z pytaniem czy będzie poprawiona droga do Lewoń w tej chwili stan tej drogi jest fatalny i wymaga ona podsypki.

P. S. Kakareko sołtys wsi Guzy zwrócił się z pytaniem jak przedstawia się sprawa wniosku przyjętego na poprzedniej sesji Rady dotyczącego pomocy dla sołectwa Guzy?.   

r. W. Klim zwrócił się w sprawie drogi do wsi Guzy wymaga ona równania w dniu dzisiejszym był wykonawca tej drogi jeżeli zamierza rozpocząć jakieś prace przygotowawcze to równanie nie ma sensu, ale jeżeli będzie to realizowane w miesiącach maj – czerwiec to tą drogę trzeba porównać.

Burmistrz w odpowiedzi poinformował, iż równania wymagają wszystkie drogi w niektórych miejscach potrzebne jest posypanie bo nie ma środków na podsypanie w całości wszystkich dróg. Te prace będą sukcesywnie wykonywane jak już było to wcześniej mówione.                             

Jeżeli chodzi o pomoc dla sołectwa Guzy to tak jak to było wcześniej przedstawione w ubiegły piątek została podpisana umowa pomiędzy Gminą a Moniecką Spółdzielnią Mleczarską na użyczenie lokalu w punkcie skupu mleka we wsi Guzy. Również została podpisana zgoda na przeprowadzenie remontu. W dniu jutrzejszym zostanie dostarczona terakota, klej i fuga. Tak jak wcześniej deklarował sołtys posadzkę mieszkańcy wykonają sami. Natomiast jeżeli chodzi o sprawy związane z organizacją przedsięwzięć kulturalnych to odpowiedzi udzieli P. J. Konopko – Dyrektor KOK w Knyszynie.                                                   

Jeżeli chodzi o wykonanie drogi do wsi Guzy w tej chwili trudno powiedzieć kiedy rozpoczną się prace. Wykonawca informował, iż chce przystąpić do modernizacji drogi jak najwcześniej jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne na pewno nie będzie to przed Świętami Wielkanocy. Dlatego też doraźnie ta droga będzie porównana.

Przewodnicząca zauważyła, iż Rada przyjęła wniosek odnośnie powołania Komisji do odbioru prac na drogach powiatowych i zaproponowała aby to samo rozwiązanie przyjąć w przypadku dróg gminnych. Ta sama Komisja powinna dokonywać odbioru prac na drogach gminnych. Zaproponowała aby takie rozwiązanie przyjąć od bieżącego roku, że o ile będzie wykonana jakaś praca i wydatkowane pieniądze na ten cel dokonywać odbioru prac przez Komisję.

Burmistrz zauważył, że skoro została powołana Komisja do odbioru prac na drogach to nie ma znaczenia czy będą to drogi powiatowe czy też gminne i prace będą odbierane Komisyjnie.

P. J. Konopko – Dyrektor KOK poinformował, iż wzorem roku ubiegłego po 45 latach zaniechanego zwyczaju został odtworzony w miejscowości Guzy zwyczaj kolędowania wiosennego z Konopielką. Tak jak w roku ubiegłym KOK zajmie się pomocą merytoryczną w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Odbędzie się to w drugi dzień świąt Wielkanocy kiedy po kolędowaniu pod oknami gospodarstw kompania wraca do swojej miejscowości w roku ubiegłym kolędowanie odbyło się we wsi Guzy i Kalinówka Kościelna. Kolędowanie rozpocznie się od godzinie 1700. Obecna będzie redaktor z tygodniak Polityka, która będzie robiła dokumentacje fotograficzną również Muzeum wsi będzie wykonywać dokumentacje tego obrzędu. Następnie wieczorem zebrane datki cała kompania spożywa z całą wsią odbędzie się również zabawa ludowa. KOK zapewnia kapelę koszt około 1100 zł.

Kontynuując P. Dyrektor zaprosiła zebranych na VIII Międzynarodowe Spotkania z Konopielką, które odbędą się w Knyszynie w dniu 19 kwietnia. W roku bieżącym wprowadzona będzie pewna zmiana polegająca na ty, że zespoły biorące udział w koncercie galowym odwiedzą gospodarstwa ludzi, którzy w jakiś sposób wyróżnili się w tworzeniu kultury i wpisali się w klimat Knyszyna. Oprócz tego będzie jak, co roku jarmark rękodzieła ludowego oraz od godziny 1500 w niedzielę odbędzie się zabawa ludowa na wolnym powietrzu. Przedsięwzięcie to zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w kwocie 6,5 tys. zł.      

Innych wniosków i uwag nie zgłoszono.  

Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad.                           

 

Do pkt. 10

 

Przewodnicząca otworzył punkt 10 porządku obrad. 

Do protokołu z  XXI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z  XXI sesji głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych.

Rada przyjęła protokóły z XXI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

Przewodnicząca zamknęła punkt 10 porządku obrad. 

 

Do pkt. 11

Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                         Przewodniczący Rady Miejskiej

     

                                                                                           Irena Wysocka  

                 

                                                             

                                                                                                   

                                                               

Metryka strony

Udostępniający: Andrzej Kudzinowski

Wytwarzający/odpowiadający: Urszula Marta Puławska

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data wprowadzenia: 2009-07-22

Data modyfikacji: 2014-12-17

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2009-07-22