Protokół z sesji X/08
Protokół Nr X/08
z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 11 marca 2008 r.która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1500 - 1630 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie - Pani Ireny Wysockiej
Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów oraz przybyłe społeczeństwo na obrady X sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
Do pkt. 2
Przewodnicząca poinformowała, iż została wyłoniona nowa radna Rady Miejskiej w Knyszynie w okregu wyborczym nr 8 P. Małgorzata Agata Wojtulewicz. Następnie udzieliła głosu Sekretarzowi Gminy.
P. R. Kondrakiewicz – Sekretarz Gminy jako Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wręczył P. Małgorzacie Wojtulewicz zaświadczenie stwierdzające jej wybór na radną rady Miejskiej w Knyszynie w wyborach uzupełniających, które odbyły się w dniu 24 lutego 2008r
Przewodnicząca poinformowała, iż przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radna musi złożyć ślubowanie. Następnie Przewodnicząca odczytała rotę ślubowania. P. M. Wojtulewicz wypowiedział słowa „ślubuję” „Tak mi dopomóż Bóg”.
Przewodnicząca zamknęła punkt 2 porządku obrad.
Do pkt.3
Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 15 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokółu). Poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust.1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.
Następnie poinformowała, iż Komisje stałe Rady na wspólnym posiedzeniu w dniu 10 marca postanowiły, iż z porządku obrad sesji w punkcie - 6 podjecie uchwał w sprawach: zostają zdjęte projektu uchwał w sprawach:
- ustalenia zasad korzystania ze stołówek szkolnych oraz wysokości opłat za posiłki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Knyszyn,
- ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości płynnych i stałych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Knyszynie oraz podmioty posiadające zezwolenia na świadczenia usług na terenie gminy Knyszyn. Wobec powyższego pozostałe podpunkty w tym punkcie otrzymają numerację odpowiednio o podpunkt wyżej.
Innych uwag i propozycji zmian do porządku obrad nie zgłoszono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 15 radnych. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych, a oto jego treść:
1. Otwarcie obrad X sesji Rady Miejskiej
2. Złożenie ślubowania przez nowo wybraną radną
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Interpelacje i wnioski radnych.
5. Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.
6. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce,
b) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn,
c) wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej,
d) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn,
e) zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
f) planu pracy Komisji Rewizyjnej,
g) ramowych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie na 2008 r.
7. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
8. Wolne wnioski.
9. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
10. Zakończenie obrad.
Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.
Do pkt. 4
Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad.
Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:
r. S. Ciołko zwrócił się z pytaniem czy jest coś wiadome Burmistrzowi na temat przekształceń własnościowych jeziora Z. Augusta w Czechowiźnie.
Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem co będzie z dalszym funkcjonowaniem hali sportowej w Knyszynie ponieważ została ona zamknięta. Kto będzie finansował naprawę dachu i wszystkie ekspertyzy?
Innych interpelacji i wniosków nie zgłoszono.
Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.
Do pkt. 5
Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.
Burmistrz przedstawił następujące informacje z działalności gminy za okres między sesjami:
1. W dniu 6 marca 2008 r. (czwartek) ok. godz. 15.00 podczas silnego wiatru została zerwana połać dachu ok. 15%-18% całkowitej powierzchni dachu hali sportowej. Natychmiast powiadomiono odpowiednie służby. Parkiet został zabezpieczony. W piątek dach został zabezpieczony tymczasowo poprzez nałożenie zerwanej części dachu na swoje miejsce. Do prac przystąpiło PZU, Policja, Nadzór budowlany. W dniu 10 marca 2008 roku przystąpiono do zlecenia wykonywania ekspertyzy dachu (t.j. pokrycia, więźby dachowej). Po wykonanej ekspertyzie przystąpimy do dalszego postępowania, zgodnie z zaleceniami. Ubezpieczyciel gotowy jest do wypłaty zaliczki na poczet wykonywanych prac.
2. Przygotowany jest wniosek do RPOWP na modernizację ulic Osiedla Zygmunta Augusta w Knyszynie i trzech ulic dołączonych do tego osiedla.
3. Złożono wniosek na rekultywację drogi polnej od drogi 671 w kierunku jeziora Zygmunta Augusta.
4. Uzgodnione są prace dotyczące remontów chodników na terenie gminy Knyszyn:
Droga wojewódzka 671
- odcinek Rynku od postoju TAXI do budynku UM w Knyszynie,
- dalsza część ul. Grodzieńskiej.
Drogi powiatowe
- odcinek od Poczty Polskiej do Komisariatu Policji,
- odcinek od rogu ul. Grodzieńskiej do OSP w Knyszynie,
- odcinek prawej strony wsi Wojtówce (nowy krawężnik, płytki z odzysku)
Drogi gminne
- dokończenie stanowiska Nr 1 przystanku autobusowego,
- odcinek ul. Goniądzkiej od OSP w Knyszynie do Banku oraz za ul. Jagiellońską.
5. Został sprzedany w przetargu nieograniczonym lokal mieszkalny nr 4 o pow. 40,80 m2 położony w budynku nr 9 w Knyszynie-Zamku wraz z udziałem 152/1000 w częściach wspólnych w budynku i w gruntach działki nr 7/59 o pow. 660 m2, na której budynek jest pobudowany.
6. W najbliższym okresie ogłoszone zostaną przetargi na:
- segment garażowy o pow. 18,6 m2 stanowiącego 1/5 część w działce nr 5/11 o pow. 591 m2 zabudowanej budynkiem gospodarczym, w której znajduje się garaż, położonego w Knyszynie-Zamku,
- nieruchomość niezabudowaną oznaczoną numerem geodezyjnym 229 o pow. 290 m2, położonej w Knyszynie przy ul. Tykockiej,
- dzierżawę lokalu Kawiarni mieszącej się w KOK w Knyszynie,
- dzierżawę lokalu po byłym salonie fryzjerskim mieszczącym się w KOK w Knyszynie,
- równanie dróg gminnych jak i podsypanie najbardziej zniszczonych odcinków dróg żwirowych.
7. 6 stycznia gościliśmy Magdę Anioł z Zespołem w ich wykonaniu odbył się koncert kolęd i pastorałek. Dziękujemy mieszkańcom Knyszyna i okolic za bardzo liczne przybycie oraz ks. Jerzemu Chwiećko za inicjatywę organizacji jakże udanego koncertu.
8. W dniach 12-13 stycznia gościliśmy Zespół „Przyjaciółki” z Wileńszczyzny, który jako gość specjalny występował podczas Powiatowego Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych. W przeglądzie wzięło udział 11 grup kolędniczych (167 uczestników). W trakcie imprezy Starosta Moniecki Pan Zbigniew Męczkowski dokonał podsumowania roku kulturalnego na terenie powiatu.
9. 16 stycznia obchodzony był dzień Babci Dziadka w świętowaniu wzięło udział około 40 osób dorosłych , oraz dzieci klas I b i II b Szkoły Podstawowej w Knyszynie. Organizatorem święta była Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Knyszynie.
10. W dniach 21-31 stycznia Knyszyński Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej byli organizatorami zorganizowanego zimowego wypoczynku „Akcja Zima 2008”. W akcji wzięło udział 45 uczestników. Oprócz licznych atrakcji programowych na miejscu, uczestnicy akcji wyjeżdżali na basen, do kina jak i złożyli wizytę w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach.
11. W dniach 18 – 31 stycznia Knyszyński Ośrodek Kultury wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej byli organizatorami wystawy „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984” Wystawę otworzył Pan Andrzej Muczyński pracownik IPN w Białymstoku. Podczas otwarcia wystawy uczestniczyła młodzież Knyszyńskiego Liceum.
12. Knyszyński Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie w wysokości 7000, 00 zł w ramach Konkursu Ofert Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego na zorganizowanie VII Międzynarodowych spotkań Wiosennego Kolędowania.
13. Wykonano remont w 4 pomieszczeń w Urzędzie Miejskim w Knyszynie.
Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono.
Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.
Do pkt. 6
Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce,
Przewodnicząca poinformowała, iż projekt tej uchwały jak i pozostałych był przedmiotem obrad wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie, które odbyło się w dniu wczorajszym. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.
Burmistrz przedstawił postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie likwidacji szkoły (kopia postanowienia w załączeniu do protokołu).
Przewodnicząca poinformowała, iż w związku z tym, że na postanowienie Kuratora służy zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej w terminie 7 dni została zwołana dzisiejsza sesja. Następnie Przewodnicząca odczytała uzasadnieni do zażalenia na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty stanowiące załącznik do projektu uchwały. Podkreśliła, iż to uzasadnieni zostało opracowane przez Burmistrza.
Następnie udzieliła głosu zebranym:
Głos zabrał P. Józef Roszkowski przedstawiciel rodziców, który stwierdził iż podważono opinię kuratorium. Rodzice również wystąpią do Ministra Edukacji i napiszą ponownie to samo, nic nie będą zmieniać. Następnie zwrócił się Przewodniczącej Rady o wyjaśnienie gdzie i przez kogo należy złożyć takie pismo. Dodał, iż okaże się, co ministerstwo na to. Szkoda, że w ten sposób to wszystko przebiega. Skoro Kuratorium wypowiedziało się za utrzymaniem szkoły to niechby to już było. Wiadomo, że nie będzie to wiekami, ale pokąd jest i póki ludzie są w to zaangażowania niech by ta szkoła była.
Głos zabrał P. A. Śledziewski, który stwierdził, iż chce się odnieść do uzasadnienia do zażalenia. Znowu w tym piśmie została podana kwota 11 tys. zł jako koszt utrzymania jednego ucznia. Tym czasem na spotkaniu w Zofiówce Pan Przewodnicząca Urbańczyk w myślach obliczając koszty funkcjonowania Zofiówki wyliczył, że jest to jakaś nieprawidłowość, że brakuje mu 100 tys. zł. P. Śledziewski stwierdził, iż jest to zawarte w protokole podpisanym między innymi przez Burmistrza a protokół ten został sporządzony przez pracownika gminy. Następnie P. A. Śledziewski odczytał fragment protokołu z dnia 10 stycznia 2008 r. ze spotkania z rodzicami uczniów dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zofiówce.
Czyli od początku radni mieli nierzeczywisty obraz Zofiówki i to się utrwala i dzisiaj też mają nierzeczywisty obraz znowu 11 tys. zł kosztuje utrzymanie ucznia w Zofiówce. Kontynuując stwierdził, iż jako mieszkańcy i rodzice są emocjonalnie związani ze szkołą w Zofiówce i mają prawo uważać ją za najlepszą. Podobnie mieszkaniec Knyszyna będzie uważał swoją szkołę za najlepszą a Kalinówki swoją każdy ma do tego prawo. Obiektywny głos w tej sprawie zabrał Podlaski Kurator Oświaty, który przysłał wizytatora niezaangażowanego w sprawę z arkuszem diagnostycznym z tym, co ma obejrzeć, co ma opisać. Wizytator to zrobił we wszystkich szkołach i przedstawił to Kuratorowi. Kurator na tej podstawie wydał obiektywną opinię. Kolejna sprawa wszystko zaczęło się 21 września 2007 r. na posiedzeniu Komisji Oświaty. Komisja liczy 7 członków obraduje 5 a wiec jest kworum, za uruchomieniem procedury zmierzającej do likwidacji szkoły w Zofiówce głosuje 2 członków komisji, 3 wstrzymuje się od głosu. To też budzi wątpliwości to większość powinna zagłosować „za” żeby uruchomić procedury. To też zostanie sprawdzone czy tak powinno być. Następnie P. A. Śledziewski zwrócił się do radnych z apelem że jeżeli mają chociaż cierń wątpliwości że zamknięcie szkoły w Zofiówce jest słuszne to poprosił o głos wstrzymujący.
Burmistrz odniósł się do cytowanego przez P. A. Śledziewskiego protokołu ze spotkania z rodzicami uczniów ze szkoły podstawowej w Zofiówce stwierdził, iż świadczy to tylko o tym, że protokół był pisany zgodnie z tym jak się wyrażali uczestnicy spotkania. Dla organu prowadzącego nie zależało na tym aby nie pisać prawdy. Każdy uczestnik tego spotkania wyrażał swoje poglądy i to zostało zapisane. Komisja która się tutaj zebrała mogła się zapoznać ze sprawozdaniami oświatowymi, które są wysłane do Kuratorium, są to sprawozdania całoroczne i nikt danymi w nich zawartymi nie manipuluje.
Głos zabrał P. K. Chowański – Dyrektor ZSO w Knyszynie który zwrócił się do rodziców dzieci ze szkoły podstawowej w Zofiówce życząc im aby ich dzieci uczyły się w jak najlepszych warunkach. Walczycie i macie do tego prawo, uważacie że waszym dzieciom tak będzie najlepiej. Następnie zwrócił się z prośba, że jeżeli walczą to niech starają się to czynić tak abyśmy mogli dalej spojrzeć sobie w oczy. Nie mówcie, że w Knyszynie jest moloch, dzieją się tutaj nieciekawe rzeczy, bo rzeczy dzieją się tutaj ciekawe. Ponowił swoją prośbę aby przy okazji walki o swoją szkołę nie mieszali z błotem innej szkoły.
r. G. Marecka stwierdziła, iż jeżeli zbiera się Komisja nie ma możliwości ustalenia jakiejkolwiek decyzji. Uchwały podejmuje Rada Gminy na sesji. Komisja zajmuje się przedstawieniem danego problemu i wystąpieniem z ewentualnym wnioskiem.
P. A. Śledziewski stwierdził, iż Komisja podejmuje wnioski a Rada uchwały i tego nie trzeba mu wyjaśniać. Z tym, że ma wątpliwości czy ten wniosek mógł pójść dalej na obrady Rady Miejskiej, wniosek za którym było 2 członków Komisji i o to chodziło.
r. B. Fiedorowicz – Przewodnicząca Komisji Oświaty stwierdziła, że jeżeli chodzi o tamto spotkanie komisji to w związku z tym, że Komisja obradowała w niepełnym składzie, a omawiana sprawa była dość istotna to postanowiliśmy, że ta sprawa będzie przedstawiona na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji. Tak też się stało komisje się tym zajęły i było jeszcze jedno głosowanie. Kolejnym etapem było głosowanie nad projektem uchwały na sesji. Kontynuując radna stwierdziła, iż na dzisiejszej sesji Rady rozpatrywany jest punkt wniesienie zażalenia na postanowienie Kuratora, a nie likwidacji Szkoły. To zażalenie dotyczy konkretnie treści zawartych w uzasadnieniu do postanowienia. Dużo rzeczy zawartych w tym piśmie przedstawionych jest w sposób dwuznaczny i ogólnikowy. Z częścią argumentów radna się nie zgadza pomimo tego, iż była zwolenniczką pozostawienia tej szkoły. Uważa również, iż każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii odnośnie tych kwestii tutaj poruszonych. Ponieważ tak ja słusznie pan dyrektor powiedziała później też będziemy musieli spojrzeć sobie w oczy więc dobrze byłoby nie mieszać z błotem pozostałych placówek i wszystkich ludzi, którzy wrażają swoją opinię. Każdy ma prawo walczyć o swoje, ale nie należy też przekłamywać pewnych rzeczy, które są istotą sprawy. Następnie radna odniosła się do uzasadnienia Podlaskiego Kuratora Oświaty i tak jeden z zarzutów, że młodsi uczniowie stykają się z uczniami starszymi. Samo sformułowanie stykać się jest niefortunne. Ponieważ to oznacza, że starsi uczniowie są jakimiś degeneratami stanowiącymi zagrożenie. W Zespole Szkół w Kalinówce Kościelnej uczniowie klas IV-VI maja kontakt z młodszymi uczniami i przez tyle lat nie było takiej sytuacji aby z tego powodu ktoś komuś zrobił krzywdę to nie może być zarzutem. Inny z zarzutów brzmi, iż w Kalinówce warunki są nieporównywalnie gorsze. Owszem w tym momencie są gorsze, ale jest to związane z budową sali gimnastycznej ponieważ trzeba tą salę połączyć z budynkiem szkoły i przez jakiś czas trzy pomieszczenia były niedostępne i przez pewien okres należało radzić bez tych klas. A w tej chwili te klasy praktycznie od jutra będą już dostępne uczniom i te warunki, które w tej chwili są gorsze mogą być lepsze niż kiedykolwiek można było to sobie wymarzyć. Następnie radna przypomniała, iż w uzasadnieniu do odwołania jest napisane, że: „Należy także wskazać, iż decyzja o zamiarze likwidacji przez Radę Miejską w Knyszynie szkoły Podstawowej w Zofiówce nie musi oznaczać faktycznej likwidacji szkoły. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty (art. 82) szkoła może być prowadzona jako szkoła niepubliczna przez osoby prawne (niebędące jednostkami samorządu terytorialnego) i osoby fizyczne, np. przez stowarzyszenie po uzyskaniu wpisu do stosownej ewidencji szkół i placówek. Ponadto należy wyjaśnić, iż w przypadku faktycznej likwidacji budynek szkoły nadal może być miejscem spotkań mieszkańców, zebrań wiejskich itp.”. Kontynuując radna zauważyła, iż poprzez wszystkie spotkania dyskusje ani razu nie usłyszała, nikt nie zabrał głosu w sprawie nauczycieli. Nikt z walczących o szkołę nie powiedziała nic o nauczycielach nawet Pan dyrektor. Nikt nie powiedział, co się stanie z nauczycielami. Martwicie się o dzieci słusznie, ale dlaczego o pracowników szkoły nikt się nie zatroszczył.
P. A. Śledziewski odczytał fragment protokołu z posiedzenia Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego z dnia 21 września 2007 r. przedstawiający przebieg głosowania nad wnioskiem o wszczęcie procedury dotyczącej likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce.
Przewodnicząca zauważyła, iż na wczorajszym posiedzeniu komisji dyskutowano na ten temat. Zebrani doszli do takiego wniosku, że za mało rozmawiamy, że tego dialogu było za mało, że nie zostały wszystkie kwestie wyjaśnione. W tej chwili wiemy, że ci uczniowie z Zofiówki mogą znaleźć miejsce w Kalinówce, w Knyszynie. W pewnym momencie emocje jednak zaczęły brać górę. Ludzie z Zofiówki nastawieni byli na to, że ta szkoła będzie funkcjonował, bo takie były przed rokiem obietnice pana Burmistrza. Nie oszukujmy się ludziom powiedziano - utrzymamy szkołę i ludzie są zawiedzeni. I tak jak wczoraj stwierdziliśmy, że za mało było wyjaśnień, niewiadomo co z budynkiem. W tej chwili też nie wiemy, co z budynkiem będzie się działo. Kontynuując Przewodnicząca udzieliła odpowiedzi P. Roszkowskiego na pytanie gdzie składać petycję?. Uchwała Rady będzie przesłana do Kuratorium Oświaty ponieważ to za jego pośrednictwem będzie przekazana do Ministra Edukacji Narodowej. Także ewentualną petycję najlepiej złożyć do Kuratorium do całości akt.
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wniesienia zażalenia do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Zofiówce.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 10 radnych, 2 radnych głosowało przeciw, 3 radnych wstrzymało się od głosu (w załączeniu uchwała Nr X/69/08).
b) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn,
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu lokali użytkowych stanowiących własność gminy Knyszyn
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
Obrady sesji opuści r. G. Okrasiński. W dalszej części obrad sesji uczestniczy 14 radnych.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/70/08).
c) wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej,
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą i udziałem w częściach wspólnych oraz oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie działki na rzecz dotychczasowego najemcy w drodze bezprzetargowej
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/71/08).
d) wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn,
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 3 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Knyszyn
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/72/08).
e) zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/73/08)
f) planu pracy Komisji Rewizyjnej,
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/74/08)
g) ramowych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie na 2008 r.
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ramowych planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie na 2008 r.
Następnie otworzyła dyskusję
Dyskusji nie podjęto.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem uchwały głosowało 14 radnych (w załączeniu uchwała Nr X/75/08)
Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.
Do pkt. 7
Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.
Burmistrz udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i wnioski Radnych.
r. S. Ciołko
- przekształcenie jeziora Z. Augusta z wód płynących na stojące.
W tej sprawie zgłosił się Pan sołtys wsi Czechowizna, którzy interesuje się tym tematem od dawna. To on poinformował, że wniosek, na przekwalifikowanie jeziora Z. Augusta z wód płynących na wody stojące został zatwierdzony. Rozmawialiśmy na temat sprawdzenia tych informacji, ale z uwagi na sytuację, która się wydarzyła w gminie Burmistrz w tym okresie nie był w Starostwie Powiatowym w Mońkach i innych informacji na ten temat nie posiada.
Przewodniczącej Rady
- co będzie z dalszym funkcjonowaniem hali sportowej?.
Na dzień dzisiejszy tak jak to zostało już przedstawione w informacjach z bieżącej pracy gminy do pracy w następny dzień tj. piątek przystąpiło PZU, policja, nadzór budowlany. W poniedziałek 10 marca przystąpiono do zlecenia wykonywania ekspertyz dachu tj. pokrycia więźby dachowej całej powierzchni dachu. Ekspertyza określi czy nie doszło do uszkodzenia innych fragmentów dachu i czy dach został wykonany zgodnie z dokumentacją techniczną Dopiero mając te informacje będzie można coś więcej na ten temat powiedzieć. Natomiast jeżeli chodzi o ubezpieczyciela to PZU skłonne jest wypłacić część odszkodowania na jak najszybsze zniwelowanie tych szkód.
Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem, co będzie z oknami na hali?
Burmistrz w odpowiedzi poinformował, iż to również zostało zgłoszone i będzie przedmiotem ekspertyzy.
Przewodnicząca udzieliła głosu sołtysowi wsi Czechowizna.
P. A. Snarski sołtys w wsi Czechowizna poinformował, iż jezioro Z. Augusta w dniu 13 lutego zostało przekształcone ze zbiornika ciekłego na zbiornik stały. Zbiorniki ciekłe nie były przeznaczone do sprzedaży, natomiast zbiornik stały można sprzedać i teraz prawdopodobnie ta spółka będzie zabiegać o kupno. I gmina nie będzie miała nic. Sołtys stwierdził, iż Starostwo Powiatowe w Mońkach będzie składało zażalenia na tą decyzję. Dodał, iż uważa, że jako gmina należy wystąpić do Agencji Własności Rolnej w Suwałkach z jakimś zażaleniem w tej sprawie.
Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono.
Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.
Do pkt. 8
Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad: Wolne wnioski
r. G. Marecka nawiązała do postanowienia Podlaskiego Kuratora Oświaty w sprawie likwidacji szkoły w Zofiówce i odczytała treść uzasadnienia „ Komitet Rodzicielski pozyskuje środki pozabudżetowe organizując w czasie wakacji wypoczynek dorosłym. Przyjeżdżały grupy Ruchu Rodzin Nazaretańskich z całej Polski”. Następnie zwrócił się z pytaniem do Dyrektora ZSO w Knyszynie czy jeżeli Pan wynajmował sale w szkole to komitet rodzicielski podpisywał umowy i czy na komitet wpływały środki?.
P. K. Chowański w odpowiedzi poinformował, iż umowy na wynajem pomieszczeń podpisuje dyrektor w imieniu szkoły i środki wpływają do budżetu gminy bo dochody z mienia szkoły stanowią dochód gminy.
Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.
Do pkt. 9
Przewodnicząca otworzył punkt 9 porządku obrad.
Do protokołu z IX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z IX sesji głosowało 14 radnych. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych.
Rada przyjęła protokół z IX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad.
Do pkt. 10
Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady X sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
Protokółował
Andrzej Kudzinowski Przewodniczący Rady Miejskiej
Irena Wysocka
Metryka strony